Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Film

Sztuczny ty

Recenzja serialu: „Czarne lustro 5”, reż. Charlie Brooker i Annabel Jones

„Czarne lustro 5”, reż. Charlie Brooker i Annabel Jones „Czarne lustro 5”, reż. Charlie Brooker i Annabel Jones Netflix / materiały prasowe
Efekt świeżości „Czarne lustro” ma zdecydowanie za sobą, ale wciąż sporo mówi o ludziach.

Zapowiedzią 5. sezonu serialu „Czarne lustro” był pokazany tuż przed Nowym Rokiem odcinek specjalny „Bandersnatch”, interaktywny, w którym widz wybierał, jak rozwinie się historia głównego bohatera. Trzy nowe odcinki są, podobnie jak poprzednie, zamkniętymi opowieściami, kręconymi z filmowym rozmachem (i na całym świecie), osadzonymi w tym samym uniwersum z przyszłości. Problematyka też pozostaje ta sama: blaski i cienie ludzkiego (współ)życia z rozwijającą się w szalonym tempie technologią. Tym razem jednak ton całości wydaje się jakby nieco jaśniejszy, wiara twórców w wartość rzeczywistości niewirtualnej – także w przyszłości – wydaje się silniejsza, podobnie jak wiara w człowieka w ogóle. Gry komputerowe nowej generacji, uzależniające media społecznościowe czy sztuczna inteligencja w przemyśle rozrywkowym stają się tematami pełnego emocji dramatu psychologicznego (najlepszy z całej trójki odcinek „Smithereens”) czy filmu młodzieżowego (najsłabszy „Rachel, Jack and Ashley Too”). W obsadzie m.in. Anthony Mackie i Yahya Abdul-Mateen II, Andrew Scott oraz Miley Cyrus. Ta ostatnia aktorsko odstaje, za to bardzo pasuje do tematu filmu. Efekt świeżości „Czarne lustro” ma zdecydowanie za sobą, ale wciąż sporo mówi o ludziach.

Czarne lustro 5 (Black Mirror 5), autorstwa Charliego Brookera i Annabel Jones, Netflix, od 5 czerwca

Polityka 23.2019 (3213) z dnia 04.06.2019; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Sztuczny ty"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Duda nie wypełnia obowiązku. Ktoś się łudził?

PiS i Andrzej Duda dostarczyli przekonującego dowodu, że powoływani przez nich ambasadorowie byli, ogólnie rzecz biorąc, marnej jakości. Konflikt prezydenta z rządem Tuska na tym tle właśnie się pogłębił.

Marek Ostrowski
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną