Film

Odpowiedzialność rozproszona

Recenzja filmu: „Hakowanie świata (The Great Hack)”, reż. Karim Amer i Jehane Noujaim

Kadr z filmu „Hakowanie świata (The Great Hack)”. Kadr z filmu „Hakowanie świata (The Great Hack)”. Netflix / materiały prasowe
Dokument przeplata opowieści kilku bijących na alarm dziennikarzy, ekspertów i byłych pracowników Cambridge Analytica, którzy, by ratować reputację, mówią o popełnionych przestępstwach.

„Hakowanie świata” to pełnometrażowy film dokumentalny wyprodukowany przez platformę internetową Netflix. Jego tematem jest inny internetowy gigant – Facebook – i jego niesławna współpraca z Cambridge Analytica. Firma korzystając z danych o 87 mln użytkowników serwisu Marka Zuckerberga, nielegalnie wsparła propagandą kampanię prezydencką Donalda Trumpa, a także kampanię, która doprowadziła do brexitu. Autorami dokumentu są Karim Amer i Jehane Noujaim, którzy wcześniej dokumentowali upadek reżimu Hosni Mubaraka w Egipcie. Źródłem informacji stała się dla nich seria reportaży śledczych Carole Cadwalladr z „Guardiana”.

Nie pojawia się tu opisany w „Guardianie” wątek skutecznego wsparcia reklamowego w mediach społecznościowych dla kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy. Za to mrozi krew w żyłach propaganda Cambridge Analytica w Trynidadzie i Tobago, której celem było zwiększenie poziomu apatii u młodych ludzi i zniechęcenie ich do wzięcia udziału w wyborach. Zwyciężyła partia, której na takiej manipulacji zależało, a Facebook miał świadomość, że jest medium wykorzystywanym do tego typu działań.

Błędem reżyserów jest to, że nie koncentrują się na realnych zagrożeniach dla wszystkich przyszłych demokratycznych wyborów. Dokument przeplata opowieści kilku bijących na alarm dziennikarzy, ekspertów (m.in. Paul Hilder) i byłych pracowników Cambridge Analytica, którzy, by ratować reputację, mówią o popełnionych przestępstwach. Nie ma tu wyraźnego apelu o pociągnięcie do odpowiedzialności gigantów z Doliny Krzemowej, którzy mimo technologicznego skandalu nadal pozostają de facto ponad prawem.

Hakowanie świata (The Great Hack), reż. Karim Amer i Jehane Noujaim, prod. USA 2019, 113 min, Netflix

Polityka 31.2019 (3221) z dnia 30.07.2019; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Odpowiedzialność rozproszona"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Czy istnieją miasta idealne? Nowa Huta warunki spełnia. Warto przyjrzeć się jej bliżej

75-lecie Nowej Huty to okazja do rachunku sumienia dla urbanistów, decydentów i deweloperów. A dla nas – do refleksji, gdzie naprawdę chcielibyśmy mieszkać.

Marcin Skrzypek
09.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną