Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka

◊ ◊ ◊ ◊

Było tylko kwestią czasu, kiedy powstanie ciąg dalszy i oto mamy na ekranach „Skrzynię umarlaka”. Jest to bardzo udane kino przygodowe dla całej rodziny. Dzieciaki zachwycą armaty, karawele, pościgi i loty na linach. Dla mam przewidziano piękne plenery, stroje i wątek romansowy, a dla tatusiów – pojedynki i Keirę Knightley.

Opowieść tym razem koncentruje się na postaci kapitana Jacka Sparrowa (świetny, przezabawny Johnny Depp), który awansował z drugiego planu na pierwszy. Sparrow to trochę niedojda, trochę farciarz wiecznie pakujący się w kłopoty. Tym razem musi stawić czoła nie żywym szkieletom z pierwszej części „Piratów”, lecz krwiożerczym autochtonom (Papuasi?) i legionom morskich potworów, przypominającym mocno kosmitów z „Gwiezdnych Wojen”. Depp jest przypiekany na wolnym ogniu, Depp jest spadochroniarzem bez spadochronu i sprinterem szybszym niż strzały. Z każdej próby musi wyjść zwycięsko, bo taka jest konwencja filmu przygodowego. Szwarccharakter jest również nowy, mianowicie Davey Jones, pół człowiek, pół ośmiornica, władca mórz i prawdziwy postrach marynarzy. Kapitan ma pecha, winien jest Jonesowi duszę, a chcąc uratować swoje pozaziemskie jestestwo musi odnaleźć tytułową skrzynię.

Na uwagę zasługuje Bill Nighy w roli potwora (podstarzały rockman z „To właśnie miłość”), tak wredny i paskudny, że budzi najprawdziwszą odrazę. Wrażenie robią też efekty specjalne, których – to największa sztuka – prawie nie widać. Czasami jednak reżyser trochę przesadza, np. w scenie gdy kapitan spada w przepaść, przebijając się przez kilka drewnianych mostów, by miękko wylądować na trawie, podnieść się i biec dalej... Pewnie biegnie na plan „Piratów z Karaibów” numer 3, która to produkcja już jest zapowiadana.

Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną