Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

W poszukiwaniu rubinowego szkła

◊ ◊ ◊ ◊ ◊

Jego najbardziej znane dzieła („Zagadka Kaspara Hausera”, „Stroszek”, „Woyzeck”, „Nosferatu wampir” czy „Aguirre, Gniew Boży”) podejmują problem odmienności, szaleństwa, samotności i wykluczenia. Motywy te powracają zarówno w filmach fabularnych, jak i dokumentalnych reżysera. „Wszystkie moje filmy łączą się ze sobą, są jak serial rodzinny” – mówi Herzog.

„Szklane serce”, które właśnie ukazało się na DVD, to najbardziej poetycki film Herzoga. Opowiada o poszukiwaniu przez mieszkańców bawarskiej wioski przepisu na wytwarzanie rubinowego szkła, który wynalazca zabrał ze sobą do grobu. Film rozpoczyna apokaliptyczny prolog: „Patrzę w dal aż na koniec świata, nim minie dzień, nadejdzie kres, najpierw pęknie czas, potem ziemia”. To film o zbiorowym szaleństwie, przypominający średniowieczne apokaliptyczne opowieści, ale także ukłon w stronę wczesnych filmów Bergmana. Na planie Herzog eksperymentował, każąc aktorom odgrywać niektóre sceny w stanie hipnozy. Rezultat jest znakomity.

„Szklane serce” jest częścią kolekcji dziewięciu najważniejszych filmów Herzoga wydanych na płytach DVD. To świetne przedsięwzięcie, należy jedynie żałować, że na cyfrowe nośniki trafiły również nieodrestaurowane kopie z „deszczykiem”.

Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną