Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Film

Nasi

Recenzja serialu: „Nasi chłopcy”, reż. Hagai Levi, Joseph Cedar i Tawfik Abu-Yael

Kadr z serialu „Nasi chłopcy”, reż. Hagai Levi, Joseph Cedar i Tawfik Abu-Yael. Kadr z serialu „Nasi chłopcy”, reż. Hagai Levi, Joseph Cedar i Tawfik Abu-Yael. HBO
W Izraelu jeszcze przed premierą pojawiły się zarzuty, że serial skupia się na przemocy izraelskiej, ignorując arabską.

Dwóch Izraelczyków i Palestyńczyk (Hagai Levi, Joseph Cedar i Tawfik Abu-Yael) stworzyli 10-odcinkowy serial fabularny, w poruszający i trzymający w napięciu sposób relacjonujący wydarzenia, które latem 2014 r. doprowadziły do wybuchu izraelsko-palestyńskiej wojny w Strefie Gazy. Zaczyna się od porwania i zamordowania trzech izraelskich nastolatków przez bojowników Hamasu. Państwo odpowiada wielką operacją w Gazie, Izraelczycy – modlitwami, ale i antyarabską nienawiścią. W odwecie porwany i spalony zostaje palestyński 16-latek ze wschodniej Jerozolimy. Głównym bohaterem serii jest Simon (Szlomi Elkabetz), agent izraelskiej Służby Bezpieczeństwa Wewnętrznego Szin Bet. Prowadząc śledztwo w sprawie mordu, mierzy się nie tylko ze skomplikowaną rzeczywistością społeczno-polityczną Izraela, ze stereotypami i uprzedzeniami rasowymi i religijnymi, nieufnością po obu stronach żydowsko-arabskiej barykady, ale też między religijnymi Żydami, z różnych odłamów i szkół, i Izraelczykami niewierzącymi. Przede wszystkim jednak ściera się z mitem narodu żydowskiego jako niewinnej ofiary, niezdolnej do przemocy, co najwyżej działającej w obronie własnej, zarówno w czasach pogromów, Holokaustu, jak i palestyńskich zamachów i rakiet. Brzmi znajomo? W Izraelu jeszcze przed premierą pojawiły się zarzuty, że serial skupia się na przemocy izraelskiej, ignorując arabską. Taki jednak był od początku zamysł – zrobić rachunek sumienia własnego, nie cudzego.

Nasi chłopcy (Our Boys), HBO GO, od 13 sierpnia, 10 odc.

Polityka 32.2019 (3222) z dnia 06.08.2019; Afisz. Premiery; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Nasi"
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Charytatywne aukcje sztuki robią furorę. Pomoc jest (bez)cenna. Jak to działa?

Ostatnie spektakularne wyniki mogą zaskakiwać. W Polsce charytatywne licytacje sztuki z roku na rok tylko zyskują na rozmachu.

Aleksander Świeszewski
15.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną