Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Nasi

Recenzja serialu: „Nasi chłopcy”, reż. Hagai Levi, Joseph Cedar i Tawfik Abu-Yael

Kadr z serialu „Nasi chłopcy”, reż. Hagai Levi, Joseph Cedar i Tawfik Abu-Yael. Kadr z serialu „Nasi chłopcy”, reż. Hagai Levi, Joseph Cedar i Tawfik Abu-Yael. HBO
W Izraelu jeszcze przed premierą pojawiły się zarzuty, że serial skupia się na przemocy izraelskiej, ignorując arabską.

Dwóch Izraelczyków i Palestyńczyk (Hagai Levi, Joseph Cedar i Tawfik Abu-Yael) stworzyli 10-odcinkowy serial fabularny, w poruszający i trzymający w napięciu sposób relacjonujący wydarzenia, które latem 2014 r. doprowadziły do wybuchu izraelsko-palestyńskiej wojny w Strefie Gazy. Zaczyna się od porwania i zamordowania trzech izraelskich nastolatków przez bojowników Hamasu. Państwo odpowiada wielką operacją w Gazie, Izraelczycy – modlitwami, ale i antyarabską nienawiścią. W odwecie porwany i spalony zostaje palestyński 16-latek ze wschodniej Jerozolimy. Głównym bohaterem serii jest Simon (Szlomi Elkabetz), agent izraelskiej Służby Bezpieczeństwa Wewnętrznego Szin Bet. Prowadząc śledztwo w sprawie mordu, mierzy się nie tylko ze skomplikowaną rzeczywistością społeczno-polityczną Izraela, ze stereotypami i uprzedzeniami rasowymi i religijnymi, nieufnością po obu stronach żydowsko-arabskiej barykady, ale też między religijnymi Żydami, z różnych odłamów i szkół, i Izraelczykami niewierzącymi. Przede wszystkim jednak ściera się z mitem narodu żydowskiego jako niewinnej ofiary, niezdolnej do przemocy, co najwyżej działającej w obronie własnej, zarówno w czasach pogromów, Holokaustu, jak i palestyńskich zamachów i rakiet. Brzmi znajomo? W Izraelu jeszcze przed premierą pojawiły się zarzuty, że serial skupia się na przemocy izraelskiej, ignorując arabską. Taki jednak był od początku zamysł – zrobić rachunek sumienia własnego, nie cudzego.

Nasi chłopcy (Our Boys), HBO GO, od 13 sierpnia, 10 odc.

Polityka 32.2019 (3222) z dnia 06.08.2019; Afisz. Premiery; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Nasi"
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną