Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Nierozwiązana zagadka

Recenzja filmu: „Dwóch papieży”, reż. Fernando Meirelles

„Dwóch papieży”, reż. Fernando Meirelles „Dwóch papieży”, reż. Fernando Meirelles Netflix / materiały prasowe
Egzystencjalna tragikomedia, jakiej mało kto się spodziewa.

Prawicy nienawidzącej papieża Franciszka trudno będzie przełknąć ten film. Kult Jana Pawła II nie dość, że uniemożliwia rzetelną ocenę pontyfikatu Polaka, to jeszcze blokuje jakąkolwiek refleksję na temat zmian i konieczności reformowania instytucji Kościoła. Ciepły, empatyczny, fenomenalnie zagrany dramat Fernando Meirellesa daje możliwość przyjrzenia się z bliska jednemu z najbardziej nieoczekiwanych, kryzysowych momentów historii Watykanu, gdy po ośmiu latach pontyfikatu z racji podeszłego wieku następca i kontynuator Wojtyły Niemiec Joseph Ratzinger (Anthony Hopkins) postanowił zrezygnować z urzędu. Pytanie: dlaczego najbardziej tradycjonalistyczny papież współczesności, w pełni świadomy, jakie to może wywołać napięcia i konsekwencje, podjął najmniej tradycyjną i najmniej przewidywalną decyzję, wyznaczając na następcę swego najzagorzalszego krytyka – pozostaje wciąż nierozwiązaną zagadką.

Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami film rzuca światło na okoliczności tego wyboru. W mniejszym stopniu akcentuje różnice w podejściu do zasad wiary, dogmatów, kryzysów i skandali w Kościele. Sednem pozostaje niezwykle emocjonująca, oparta na odpychaniu/przyciąganiu przeciwieństw konfrontacja osobowości dwóch odmiennych pod względem usposobienia i poglądów papieży przejętych zmianami cywilizacyjnymi i nieadekwatną na nie reakcją. Benedykt XVI to introwertyk, oschły intelektualista, pozbawiony poczucia humoru samotnik, nieumiejący nawiązywać kontaktu ze zwykłymi ludźmi – jak sam siebie oskarża – „pasterz uciekający na widok wilków”. Głoszący pochwałę Kościoła ubogiego, charyzmatyczny radykał i lewak Jorge Bergoglio, czyli „czerwony” papież Franciszek (Jonathan Pryce), ma siebie za grzesznika nienadającego się do zasiadania na tronie Piotrowym. Jest trybunem ludowym i zapalonym kibicem piłkarskim. Ich spotkanie to widowisko lepsze od niejednego dreszczowca. Egzystencjalna tragikomedia, jakiej mało kto się spodziewa. Polscy katolicy powiedzą, że z elementami propagandy.

Dwóch papieży (The Two Popes), reż. Fernando Meirelles, prod. Argentyna, USA, Wielka Brytania, Włochy, 125 min, od 20 grudnia w Netflixie

Polityka 50.2019 (3240) z dnia 10.12.2019; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Nierozwiązana zagadka"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

„Rodzina Monet”. Nowy hit literatury młodzieżowej. Nieco lepszy niż Pizgacz

„Rodzina Monet” Weroniki Anny Marczak, czyli fantazja o życiu w ładnym domu z ładnymi chłopcami, to nowy hit literatury młodzieżowej rodem z Wattpada.

Justyna Sobolewska
17.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną