Film

Koło życia

Recenzja filmu: „Kraina miodu”, reż. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov

„Kraina miodu”, reż. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov „Kraina miodu”, reż. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov Against Gravity / materiały prasowe
Głęboka, ponadczasowa przypowieść o przemijaniu i mocy odradzania.

Nie sposób uwierzyć, że ten kręcony w rejonie Bregałnicy (północna Macedonia) dokument nie został wymyślony przez kogoś obdarzonego podobnym zmysłem wyobraźni i mieszania mitologicznych porządków, co Márquez. „Kraina miodu” jest kroniką opieki pięćdziesięcioletniej Hatidze nad jej ciężko chorą, niewstającą z łóżka matką Nazife, uwięzioną w rozpadającej się chacie. Czas jest odmierzany rytmem pojawiania się i znikania tajemniczych przybyszów – mówiących po turecku nomadów, którzy podróżują po okolicznych wioskach, sprowadzając chaos i same nieszczęścia. Hatidze, chociaż bezdzietna, zajęta hodowaniem i dzieleniem się miodem z pszczołami, uosabia naturalną harmonię, pierwotne piękno, ale też materialne ubóstwo, kruchość życia w zgodzie ze sobą i wyznawanymi wartościami. Intruzi, z którymi się zaprzyjaźnia i im pomaga, to metafora zagrożeń współczesnego świata, braku szacunku dla niepisanych praw między człowiekiem i środowiskiem. Jeśli ktoś dopatrzy się w zmysłowym, pięknym filmie pochwały ekologii, będzie miał oczywiście rację. A jeśli uzna, że to głęboka, ponadczasowa przypowieść o przemijaniu i mocy odradzania – też ciężko będzie temu zaprzeczyć.

Kraina miodu (Honeyland), reż. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov, prod. Macedonia, 87 min

Polityka 50.2019 (3240) z dnia 10.12.2019; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Koło życia"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną