„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Koło życia

Recenzja filmu: „Kraina miodu”, reż. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov

„Kraina miodu”, reż. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov „Kraina miodu”, reż. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov Against Gravity / materiały prasowe
Głęboka, ponadczasowa przypowieść o przemijaniu i mocy odradzania.

Nie sposób uwierzyć, że ten kręcony w rejonie Bregałnicy (północna Macedonia) dokument nie został wymyślony przez kogoś obdarzonego podobnym zmysłem wyobraźni i mieszania mitologicznych porządków, co Márquez. „Kraina miodu” jest kroniką opieki pięćdziesięcioletniej Hatidze nad jej ciężko chorą, niewstającą z łóżka matką Nazife, uwięzioną w rozpadającej się chacie. Czas jest odmierzany rytmem pojawiania się i znikania tajemniczych przybyszów – mówiących po turecku nomadów, którzy podróżują po okolicznych wioskach, sprowadzając chaos i same nieszczęścia. Hatidze, chociaż bezdzietna, zajęta hodowaniem i dzieleniem się miodem z pszczołami, uosabia naturalną harmonię, pierwotne piękno, ale też materialne ubóstwo, kruchość życia w zgodzie ze sobą i wyznawanymi wartościami. Intruzi, z którymi się zaprzyjaźnia i im pomaga, to metafora zagrożeń współczesnego świata, braku szacunku dla niepisanych praw między człowiekiem i środowiskiem. Jeśli ktoś dopatrzy się w zmysłowym, pięknym filmie pochwały ekologii, będzie miał oczywiście rację. A jeśli uzna, że to głęboka, ponadczasowa przypowieść o przemijaniu i mocy odradzania – też ciężko będzie temu zaprzeczyć.

Kraina miodu (Honeyland), reż. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov, prod. Macedonia, 87 min

Polityka 50.2019 (3240) z dnia 10.12.2019; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Koło życia"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Historia

Wielki Głód, straszna śmierć. To miało być „miażdżące uderzenie” Moskwy w Ukraińców

Wielki głód lat 1932–33 dotknął mieszkańców Ukrainy, Kazachstanu, Kubania, Powołża. W Ukrainie terror głodem miał charakter ludobójstwa, którego celem dla Moskwy – wraz z eksterminacją elity intelektualnej – było „miażdżące uderzenie” w Ukraińców i ostateczne rozwiązanie kwestii ukraińskiej.

Edwin Bendyk
10.12.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną