Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Film

Koło życia

Recenzja filmu: „Kraina miodu”, reż. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov

„Kraina miodu”, reż. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov „Kraina miodu”, reż. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov Against Gravity / materiały prasowe
Głęboka, ponadczasowa przypowieść o przemijaniu i mocy odradzania.

Nie sposób uwierzyć, że ten kręcony w rejonie Bregałnicy (północna Macedonia) dokument nie został wymyślony przez kogoś obdarzonego podobnym zmysłem wyobraźni i mieszania mitologicznych porządków, co Márquez. „Kraina miodu” jest kroniką opieki pięćdziesięcioletniej Hatidze nad jej ciężko chorą, niewstającą z łóżka matką Nazife, uwięzioną w rozpadającej się chacie. Czas jest odmierzany rytmem pojawiania się i znikania tajemniczych przybyszów – mówiących po turecku nomadów, którzy podróżują po okolicznych wioskach, sprowadzając chaos i same nieszczęścia. Hatidze, chociaż bezdzietna, zajęta hodowaniem i dzieleniem się miodem z pszczołami, uosabia naturalną harmonię, pierwotne piękno, ale też materialne ubóstwo, kruchość życia w zgodzie ze sobą i wyznawanymi wartościami. Intruzi, z którymi się zaprzyjaźnia i im pomaga, to metafora zagrożeń współczesnego świata, braku szacunku dla niepisanych praw między człowiekiem i środowiskiem. Jeśli ktoś dopatrzy się w zmysłowym, pięknym filmie pochwały ekologii, będzie miał oczywiście rację. A jeśli uzna, że to głęboka, ponadczasowa przypowieść o przemijaniu i mocy odradzania – też ciężko będzie temu zaprzeczyć.

Kraina miodu (Honeyland), reż. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov, prod. Macedonia, 87 min

Polityka 50.2019 (3240) z dnia 10.12.2019; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Koło życia"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Co z uznaniem ukraińskiej Cerkwi? Pytamy metropolitę Sawę. „Teraz trwa wojna”

Rozmowa z metropolitą Sawą, zwierzchnikiem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, związanego z patriarchatem moskiewskim, o tym, dlaczego polscy prawosławni nie uznają niezależności Cerkwi w Ukrainie.

Katarzyna Kaczorowska
09.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną