Film

Jak nie zrobić kariery

Recenzja filmu: „Pollywood”, reż. Paweł Ferdek

„Pollywood”, reż. Paweł Ferdek „Pollywood”, reż. Paweł Ferdek HBO
Paweł Ferdek, zainspirowany książką Andrzeja Krakowskiego „Pollywood”, podąża ścieżkami polskich Żydów, którzy pod koniec XIX w. wyemigrowali do Ameryki, a ich przedsiębiorczość dała podstawę amerykańskiemu przemysłowi filmowemu.

Paweł Ferdek, zainspirowany książką Andrzeja Krakowskiego „Pollywood”, podąża ścieżkami polskich Żydów, którzy pod koniec XIX w. wyemigrowali do Ameryki, a ich przedsiębiorczość dała podstawę amerykańskiemu przemysłowi filmowemu. „Nasi stworzyli Hollywood” to hasło tyleż nośne, co fałszywe, wyrastające z przekonania, że wszyscy Polacy to jedna rodzina. Reżyser przyjmuje je jednak za dobrą monetę. Tymczasem polskość – pojęcie względne zwłaszcza w kraju rozdartym zaborami – nie była raczej tym, o czym myśleli Samuel Goldwyn czy bracia Warnerowie (z których, swoją drogą, tylko jeden urodził się w Kongresówce), zakładając wielkie studia filmowe.

Pollywood, reż. Paweł Ferdek, prod. Polska, 85 min, HBO i HBO GO, od 14 czerwca

Polityka 24.2020 (3265) z dnia 08.06.2020; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak nie zrobić kariery"

Czytaj także

Kraj

Jak rządził premier Kaczyński?

Jeszcze nie ruszyła kampania wyborcza, a już pojawiły się billboardy z Jarosławem Kaczyńskim jako przyszłym premierem. Prezes PiS był już szefem rządu. Warto przypomnieć jego dokonania.

Mariusz Janicki, Wiesław Władyka, [współpr.] Anna Dąbrowska
04.07.2020