Film

Uspokoić otchłań

Recenzja serialu: „Obsesja zbrodni”, reż. Liz Garbus

„Obsesja zbrodni”, reż. Liz Garbus „Obsesja zbrodni”, reż. Liz Garbus HBO
Dokumentalna sześcioodcinkowa seria powstała na podstawie książki, nad którą pracowała Michelle McNamara, autorka bloga True Crime Diaries o nierozwiązanych zbrodniach.

Dość karkołomne, ale udane połączenie historii współczesnego prywatnego śledztwa w sprawie seryjnego gwałciciela i mordercy działającego w latach 70. i 80. XX w. w Kalifornii, z historią kobiety, która to śledztwo prowadziła, i historiami ofiar psychopaty. Do tego dochodzą opowieści o ruchu amatorskich detektywów – społecznie pracujących nad dawnymi nierozwiązanymi sprawami, a także o (nie tylko) amerykańskiej fascynacji gatunkiem true crime, zwłaszcza wśród kobiet. Wszystkie te wątki mają wspólny mianownik – przerażającą powszechność przemocy i gwałtu oraz życia z traumą.

Dokumentalna sześcioodcinkowa seria powstała na podstawie książki, nad którą pracowała Michelle McNamara, autorka bloga True Crime Diaries o nierozwiązanych zbrodniach (i żona komika Pattona Oswalta). Swojego bohatera nazwała Golden State Killer, wcześniej w mediach i policyjnych aktach pojawiał się jako East Area Rapist i Original Night Stalker, włamywał się do domów, zgwałcił 50 kobiet i zamordował 12 osób, pozostając przez cztery dekady bezkarny.

McNamara uruchomiła sprawę na nowo, wykorzystując internet i rozwijającą się technologię badania DNA oraz łącząc ludzi. A potem było jak w serialach kryminalnych: gdy patrzysz w otchłań, otchłań patrzy w ciebie. Depresję i stany lękowe leczyła opioidami, z efektem takim, jak u Prince’a czy Michaela Jacksona. Książkę dokończyło jej dwóch współpracowników, z miejsca stała się bestsellerem, a dzień po premierze w 2018 r. FBI aresztowało jej bohatera – 72-letniego i zaskoczonego.

Obsesja zbrodni (I’ll Be Gone in the Dark), reż. Liz Garbus, HBO GO, od 29 czerwca, 6 odc.

Polityka 26.2020 (3267) z dnia 23.06.2020; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Uspokoić otchłań"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Świat

Gdzie na świecie aborcja jest legalna, a gdzie kobiety muszą ją wykonywać w podziemiu?

Co roku na świecie dokonuje się ponad 40 mln aborcji – głównie w tych krajach, gdzie poziom wiedzy na temat antykoncepcji jest niski.

Redakcja
22.10.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną