Film

Zapomniana pionierka

Recenzja filmu: „Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché”, reż. Pamela B. Green

Alice Guy-Blaché (na fot. siedzi w centrum). Alice Guy-Blaché (na fot. siedzi w centrum). Fundacja Ruchome Obrazy
Realizację tego filmu wspomogła crowdfundingowa zbiórka funduszy.

Nazwisko Alice Guy-Blaché (na fot. siedzi w centrum) powinno być wymieniane jednym tchem obok innych gigantów niemego kina: braci Lumière, Georges’a Mélièsa czy Roberta Paula. Była nie tylko pierwszą – i przez długi czas jedyną – reżyserką na świecie, lecz również odważną innowatorką, eksperymentującą z filmowymi gatunkami i technicznymi nowinkami, a nawet autorką pierwszego obrazu zrealizowanego w całości z afroamerykańską obsadą. Założyła jedno z pierwszych w USA studiów filmowych czasów przedhollywoodzkich i była jego dyrektorką artystyczną. A jednak z annałów kinematografii została na wiele lat niemal całkowicie wymazana.

Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché (Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché), reż. Pamela B. Green, prod. USA, 103 min

Polityka 34.2020 (3275) z dnia 18.08.2020; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Zapomniana pionierka"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022