Film

To jest wojna

„Erotica 2022”, pierwszy polski film Netflixa

Monika Pikuła i Ignacy Liss, w noweli „Niedźwiedź” w reż. Anny Jadowskiej. Monika Pikuła i Ignacy Liss, w noweli „Niedźwiedź” w reż. Anny Jadowskiej. Netflix
Zamiast empatii z ekranu wieje chłodem.

Ileż potężnych, bogatych emocjonalnie, psychologicznie głębokich wynurzeń na temat niespełnienia seksualnego kobiet powstało w kinie? Wyliczankę sobie daruję, przypomnę tylko „Milczenie” Bergmana, bo jego wymowa na swój sposób koresponduje z intencjami autorek nowelowego filmu „Erotica 2022”, także osadzonego w dość enigmatycznej, bliskiej przyszłości wyglądającej na postępującą apokalipsę. Tę zgotował Polkom ultrakonserwatywny, seksistowski reżim. By opowiedzieć o krzywdzie żon sprowadzonych do roli mechanicznych inkubatorów oraz służących, seksualnej eksploatacji, o dziewczynach usychających z tęsknoty za prawdziwą miłością, pięć znakomitych reżyserek zdecydowało się na dość grubą kreskę wyrażającą ich zrozumiały, gniewny stosunek do państwa i mężczyzn odzierających kobiecość z godności. W plakatowej, nierzadko groteskowej formie mówią o zniewoleniu i dojrzewaniu do buntu, co idealnie rezonuje z panującymi obecnie nastrojami.

Erotica 2022, reż. Olga Chajdas, Anna Jadowska, Kasia Adamik, Jagoda Szelc, Anna Kazejak, 132 min, Netflix

Polityka 48.2020 (3289) z dnia 24.11.2020; Afisz. Premiery; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "To jest wojna"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Jacek Pasik, brat skazanej za zabójstwo w butiku Ultimo, o pomyłce sądowej

16 grudnia 1997 r. w podziemiach butiku Ultimo przy Nowym Świecie w Warszawie zastrzelono mężczyznę i postrzelono kobietę, która cudem przeżyła. Postrzelona pracowała w tym butiku. Zastrzelony był jej mężem, nie miał nic wspólnego ze sklepem, ale tego dnia przyjechał po żonę do pracy i czekał, aż skończy liczyć utarg, żeby ją odwieźć do domu.

Martyna Bunda
23.01.2021