Film

Coming out

Recenzja filmu: „Wujek Frank”, reż. Alan Ball

„Wujek Frank”, reż. Alan Ball „Wujek Frank”, reż. Alan Ball Apple TV+
Trudno filmowi Balla odmówić wdzięku i siły przekonywania, które zawdzięcza przede wszystkim świetnym odtwórcom głównych ról.

Dla Alana Balla – scenarzysty „American Beauty” oraz twórcy wielkich telewizyjnych hitów „Sześć stóp pod ziemią” i „Prawdziwa krew” – to powrót na Południe, które może pamiętać z czasów nastoletnich. Żyjące według konserwatywnych reguł, wykluczające każdego, kto nie wpisuje się w schemat. W filmowej rodzinie Bledsoe czarną owcą jest Frank (Paul Bettany), uniwersytecki profesor, od lat unikający spotkań z bliskimi, przed którymi ukrywa swój homoseksualizm. Gdy umiera jego ojciec (znał sekret syna i z całego serca go za to nienawidził), Frank jedzie na pogrzeb w towarzystwie swojego partnera (Peter Macdissi), choć nie jest jeszcze gotów stawić czoła przeszłości.

Wujek Frank (Uncle Frank), reż. Alan Ball, 95 min, Amazon Prime Video

Polityka 50.2020 (3291) z dnia 08.12.2020; Afisz. Premiery; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Coming out"

Czytaj także

Historia

Ostatni niemiecki jeniec

W czasie drugiej wojny w obozach jenieckich w USA znalazły się setki tysięcy niemieckich żołnierzy. Wielu z nich podjęło próby ucieczki. Ostatni ze zbiegów, urodzony w Świdnicy Georg Gaertner, ujawnił się po 40 latach.

Andrzej Fedorowicz
12.01.2021