Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Film

Harris maluje Pollocka

◊ ◊ ◊ ◊ ◊

Malarz zginął w wypadku samochodowym niemal w tym samym czasie co aktor James Dean i też stał się jedną z wielkich i tragicznych zarazem ikon amerykańskiej kultury.

Filmowa biografia Pollocka to niemal autorskie przedsięwzięcie Eda Harrisa (oglądanego obecnie w roli Beethovena w filmie Agnieszki Holland „Kopia mistrza”), który był współproducentem filmu, wyreżyserował go oraz wcielił się w tytułową rolę, za co otrzymał nominację do Oscara. Jednak statuetkę za „Pollocka” otrzymała świetna Marcia Gay Harden za rolę Lee Krasner, malarki i żony artysty. Doskonała w filmie jest też Amy Madigan, grająca bogatą kolekcjonerkę Peggy Guggenheim. Niewielką, ale znaczącą rolę zagrał Val Kilmer.

Film skupia się nie tylko na biograficznych faktach, ale za pomocą obrazu i muzyki próbuje odtworzyć stany emocjonalne artysty, odsłonić tajemnicę procesu tworzenia. Pollock maluje za pomocą szybkich gestów, w przypadkowy sposób rozlewa farby (action painting), przymocowuje płótno bezpośrednio do ściany lub umieszcza na podłodze, by być bliżej obrazu. Za to napięcie artysta płacił napadami depresji i alkoholizmem. Intencją Harrisa nie było jednak budowanie ckliwej legendy świetnego artysty.

„Pollock” to z pewnością jeden z najlepszych filmów o malarzach, których w historii kina nie ma zresztą zbyt wiele.

Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną