Film

Rekompensata

Recenzja filmu: „Cząstki kobiety”, reż. Kornél Mundruczó

„Cząstki kobiety”, reż. Kornél Mundruczó „Cząstki kobiety”, reż. Kornél Mundruczó Netflix
Pierwszy anglojęzyczny film Kornéla Mundruczó („Biały Bóg”, „Księżyc Jowisza”) mierzy się z żałobą po utracie nowo narodzonego dziecka i tematem rozpadu rodziny.

Pierwszy anglojęzyczny film Kornéla Mundruczó („Biały Bóg”, „Księżyc Jowisza”) mierzy się z żałobą po utracie nowo narodzonego dziecka i tematem rozpadu rodziny. Dla tych, co widzieli wybitną inscenizację „Cząstek kobiety” w TR Warszawa, również w reżyserii Węgra, przeniesiony w amerykańskie realia dramat okaże się sporym zaskoczeniem. Punkt wyjścia jest identyczny. Narodziny, nagła śmierć, a potem lawina mniej lub bardziej (nie)spodziewanych zdarzeń. Spektakl nie miał właściwie słabych stron, a jego feministyczny wydźwięk wpisany w tragikomiczny kontekst rozbrajał aktualne, polityczne spory. Ekranizacji bliżej niestety do ambitnej telenoweli. Filmowe „Cząstki kobiety” też krążą wokół odzyskiwania duchowej równowagi przez bohaterkę przyzwoicie graną przez Vanessę Kirby.

Cząstki kobiety, reż. Kornél Mundruczó, prod. Kanada, USA, Węgry, 126 min, Netflix

Polityka 3.2021 (3295) z dnia 12.01.2021; Afisz. Premiery; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Rekompensata"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Jacek Pasik, brat skazanej za zabójstwo w butiku Ultimo, o pomyłce sądowej

16 grudnia 1997 r. w podziemiach butiku Ultimo przy Nowym Świecie w Warszawie zastrzelono mężczyznę i postrzelono kobietę, która cudem przeżyła. Postrzelona pracowała w tym butiku. Zastrzelony był jej mężem, nie miał nic wspólnego ze sklepem, ale tego dnia przyjechał po żonę do pracy i czekał, aż skończy liczyć utarg, żeby ją odwieźć do domu.

Martyna Bunda
23.01.2021