Film

Gorsza Polska

Recenzja filmu: „Prime Time”, reż. Jakub Piątek

„Prime Time”, reż. Jakub Piątek „Prime Time”, reż. Jakub Piątek Netflix
Impulsem do powstania debiutu fabularnego Jakuba Piątka była ponoć lektura „Prześnionej rewolucji” Andrzeja Ledera o wyrównywaniu dziejowych krzywd i zmianie mentalności Polaków w drugiej połowie XX w.

Impulsem do powstania debiutu fabularnego Jakuba Piątka była ponoć lektura „Prześnionej rewolucji” Andrzeja Ledera o wyrównywaniu dziejowych krzywd i zmianie mentalności Polaków w drugiej połowie XX w. Rzecz o zbiorowej nienawiści oraz pogardzie wywołanej m.in. awansem wsi w pozbawionym elit i demokratycznych instytucji kraju naprowadziła reżysera na trop pokoleniowego buntu młodzieży wychowanej w stanie wojennym, a dojrzewającej po 1989 r. Temat nieczęsto podejmowany w polskim kinie – o pogubionych mieszkańcach małych miasteczek, odtrąconych przez liberalny system, którzy nie załapali się na korzyści zarezerwowane dla kombatantów walki z komuną – na fali dzisiejszych protestów ulicznych zyskuje nowy kontekst, wagę i niepokojącą aktualność.

Prime Time, reż. Jakub Piątek, prod. Polska, 90 min, Netflix

Polityka 16.2021 (3308) z dnia 13.04.2021; Afisz. Premiery; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Gorsza Polska"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021