Film

Sensacja i mizeria

Recenzja filmu: „Kto wrobił Britney Spears?”, reż. Samantha Stark

„Kto wrobił Britney Spears?”, reż. Samantha Stark „Kto wrobił Britney Spears?”, reż. Samantha Stark Canal+
Britney Spears, wielka nastoletnia gwiazda końca lat 90., aktywna na muzycznej scenie do dziś, w tym roku skończy 40 lat. Ale połowa jej kariery przebiega pod znakiem ubezwłasnowolnienia i kurateli nałożonej przez sąd po załamaniu nerwowym piosenkarki.

Britney Spears, wielka nastoletnia gwiazda końca lat 90., aktywna na muzycznej scenie do dziś, w tym roku skończy 40 lat. Ale połowa jej kariery przebiega pod znakiem ubezwłasnowolnienia i kurateli nałożonej przez sąd po załamaniu nerwowym piosenkarki. Dziennikarze „New York Timesa” w nowym, mizernym niestety, dokumencie poszli tropem ruchu #FreeBritney. Ten domaga się uwolnienia jej z opresji, w której mroczną rolę przypisuje – raczej mocą sugestii niż faktów – ojcu Britney. Sygnałem do powstania ruchu były anonimowy donos byłego „członka zespołu prawników” Spears opublikowany w amatorskim, fanowskim podkaście oraz poddawane szerokiej interpretacji wpisy wokalistki na Instagramie.

Kto wrobił Britney Spears? („The New York Times” Presents: Framing Britney Spears), reż. Samantha Stark, prod. USA, 72 min, Canal+

Polityka 16.2021 (3308) z dnia 13.04.2021; Afisz. Premiery; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Sensacja i mizeria"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001