Film

Jak (nie) obalić reżimu

Recenzja filmu: „WASP. Sieć szpiegów”, reż. Olivier Assayas

„WASP. Sieć szpiegów”, reż. Olivier Assayas „WASP. Sieć szpiegów”, reż. Olivier Assayas Canal+
Zrealizowany z hollywoodzkim rozmachem dramat szpiegowski Oliviera Assayasa spełnia kryteria trzymającego w napięciu widowiska sensacyjnego, którego największym atutem nie jest wbrew pozorom dynamiczna akcja.

Zrealizowany z hollywoodzkim rozmachem dramat szpiegowski Oliviera Assayasa spełnia kryteria trzymającego w napięciu widowiska sensacyjnego, którego największym atutem nie jest wbrew pozorom dynamiczna akcja. Chociaż w zagranicznych recenzjach padają porównania nawet do „Top Gun”, jego kunszt polega na zupełnie czymś innym. Jak w powieściach Le Carré najistotniejsza wydaje się kwestia motywacji oraz moralnych konsekwencji trudnych decyzji podejmowanych przez agentów. Przedstawiona na ekranie historia rywalizacji wrogich wywiadów została ukazana celowo jakby z dwóch perspektyw. Do połowy filmu wszystko wydaje się przejrzyste, wręcz schematyczne, co niektórych może zniechęcić do śledzenia fabuły, ale to reżyserski podstęp. Oto bowiem dwóch zasłużonych kubańskich oficerów, bohaterów z Angoli i pilotów, decyduje się na ucieczkę z kraju, w którym brakuje żywności, paliwa, a prąd odcina się po kilku godzinach.

WASP. Sieć szpiegów (WASP Network), reż. Olivier Assayas, prod. Francja, Belgia, Brazylia, Hiszpania, 123 min, Canal Plus Premiery

Polityka 21.2021 (3313) z dnia 18.05.2021; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak (nie) obalić reżimu"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021