Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Bezprawie w akcji

Recenzja serialu: „Miasto jest nasze”, scen. David Simon i George Pelecanos

„Miasto jest nasze”, scen. David Simon i George Pelecanos „Miasto jest nasze”, scen. David Simon i George Pelecanos HBO Max
Serial ma zalety swojego genialnego poprzednika, bohaterowie są wiarygodni, także ci drugoplanowi.

David Simon i George Pelecanos po 14 latach od finału „Prawa ulicy” („The Wire”) wracają do Baltimore, by opowiedzieć kolejny rozdział tej samej historii: wojny z narkotykami, która nie przyniosła niczego poza wzmocnieniem i usankcjonowaniem patologii. Ze zmilitaryzowaną policją, utwardzaniem podziałów społecznych, ignorowaniem praw obywatelskich, usprawiedliwianiem „cywilnych” ofiar itd. Scenariusz jest oparty na reporterskiej książce związanego z „Baltimore Sun” Justina Fentona i w typowy dla Simona i Pelecanosa metodyczny, skupiony na detalach sposób pokazuje panującą w policji toksyczną atmosferę na przykładzie oddziału sierżanta Wayne’a Jenkinsa (John Bernthal).

Główna część akcji dzieje się w 2017 r., kiedy policja, prokuratura stanowa i FBI (m.in. grana przez Dagmarę Domińczyk agentka Erika Jensen) kończą rozpracowywać skorumpowanych policjantów (są oczywiście podsłuchy i przesłuchania), a prokuratorka Nicole Steele (Wunmi Mosaku) z Wydziału Praw Obywatelskich Departamentu Sprawiedliwości pracuje nad raportem o korozji systemu prawnego, nie tylko w Baltimore. Kolejne zeznania i odkrycia ilustrowane są scenami z bliższej i dalszej przeszłości: są brutalne policyjne zatrzymania, okradanie bezbronnych ofiar, narastająca wrogość między policją i szczególnie poszkodowanymi czarnymi obywatelami.

Serial ma zalety swojego genialnego poprzednika, bohaterowie są wiarygodni, także ci drugoplanowi (świetny detektyw Sean Suiter Jamiego Hectora), ale zamknięcie w sześciu odcinkach skutkuje momentami publicystycznymi skrótami.

Miasto jest nasze (We Own This City), scen. David Simon i George Pelecanos, reż. Reinaldo Marcus Green, 6 odc., HBO Max

Polityka 18.2022 (3361) z dnia 26.04.2022; Afisz. Premiery; s. 95
Oryginalny tytuł tekstu: "Bezprawie w akcji"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

USA: jak kraj emigrantów zamykał się na emigrantów. Miało powstać „lepsze społeczeństwo”

Granica z Meksykiem jest tłem sporu Republikanów z Demokratami o pomoc dla Ukrainy. Jak się kształtowała w przeszłości polityka imigracyjna USA?

Andrzej Krawczyk
13.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną