Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Bezprawie w akcji

Recenzja serialu: „Miasto jest nasze”, scen. David Simon i George Pelecanos

„Miasto jest nasze”, scen. David Simon i George Pelecanos „Miasto jest nasze”, scen. David Simon i George Pelecanos HBO Max
Serial ma zalety swojego genialnego poprzednika, bohaterowie są wiarygodni, także ci drugoplanowi.

David Simon i George Pelecanos po 14 latach od finału „Prawa ulicy” („The Wire”) wracają do Baltimore, by opowiedzieć kolejny rozdział tej samej historii: wojny z narkotykami, która nie przyniosła niczego poza wzmocnieniem i usankcjonowaniem patologii. Ze zmilitaryzowaną policją, utwardzaniem podziałów społecznych, ignorowaniem praw obywatelskich, usprawiedliwianiem „cywilnych” ofiar itd. Scenariusz jest oparty na reporterskiej książce związanego z „Baltimore Sun” Justina Fentona i w typowy dla Simona i Pelecanosa metodyczny, skupiony na detalach sposób pokazuje panującą w policji toksyczną atmosferę na przykładzie oddziału sierżanta Wayne’a Jenkinsa (John Bernthal).

Główna część akcji dzieje się w 2017 r., kiedy policja, prokuratura stanowa i FBI (m.in. grana przez Dagmarę Domińczyk agentka Erika Jensen) kończą rozpracowywać skorumpowanych policjantów (są oczywiście podsłuchy i przesłuchania), a prokuratorka Nicole Steele (Wunmi Mosaku) z Wydziału Praw Obywatelskich Departamentu Sprawiedliwości pracuje nad raportem o korozji systemu prawnego, nie tylko w Baltimore. Kolejne zeznania i odkrycia ilustrowane są scenami z bliższej i dalszej przeszłości: są brutalne policyjne zatrzymania, okradanie bezbronnych ofiar, narastająca wrogość między policją i szczególnie poszkodowanymi czarnymi obywatelami.

Serial ma zalety swojego genialnego poprzednika, bohaterowie są wiarygodni, także ci drugoplanowi (świetny detektyw Sean Suiter Jamiego Hectora), ale zamknięcie w sześciu odcinkach skutkuje momentami publicystycznymi skrótami.

Miasto jest nasze (We Own This City), scen. David Simon i George Pelecanos, reż. Reinaldo Marcus Green, 6 odc., HBO Max

Polityka 18.2022 (3361) z dnia 26.04.2022; Afisz. Premiery; s. 95
Oryginalny tytuł tekstu: "Bezprawie w akcji"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Legendarny Boeing 747 przechodzi do historii

Po ponad półwieczu dominacji na niebie do historii przechodzi Boeing 747, Jumbo Jet. Samolot, który zmienił lotnictwo cywilne. I świat.

Olaf Szewczyk
21.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną