Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Wiosna nasza

Świetny dokument Szumowskiego.

Największym walorem dwuodcinkowego dokumentu „Zwyciężymy. Wybory ’89”, przygotowanego dla Discovery Historia przez krakowski zespół TVN pracujący pod kierownictwem Wojciecha Szumowskiego, są nieznane dotychczas zdjęcia pochodzące ze zbiorów Niezależnej Telewizji Mistrzejowice. Niektóre robią naprawdę duże wrażenie.

Niemal jak inscenizacja fragmentów „Wesela” Wyspiańskiego wygląda wiec w Racławicach z Lechem Wałęsą w kompletnym stroju krakowiaka. Wzrusza młodzieńczy Jan Maria Rokita, który żarliwie zapewnia, że nowe elity nigdy nie oderwą się od swego elektoratu. („Nie ma takiej możliwości!”).

Na ekranie pojawiają się również nieco dziś zapomniani aktywiści małopolskiego podziemia, jak działacze Solidarności w Nowej Hucie Mieczysław Gil i Edward Nowak. Kamera rejestrowała także spotkania z przyszłym elektoratem w małych miejscowościach, na wsiach. (Trudno nie zauważyć, jak bardzo od tamtej pory zmieniła się nasza prowincja). O tym, co robiła wówczas druga strona, dowiadujemy się z tajnych raportów władz PZPR, coraz bardziej przerażonych rozwojem wydarzeń.

Jest wreszcie dzień 4 czerwca 1989 r., kiedy to ziściło się rzucone ponad siedem lat wcześniej hasło „Wiosna nasza”. Euforia wygranych, ale z drugiej strony niełatwe pytanie – co zrobić z tak oszałamiającym zwycięstwem.

Dokument powinni obowiązkowo zobaczyć politycy stawiający wówczas pierwsze kroki. Niech sobie przypomną, jacy byli młodzi i wspaniali, ale też co mówili i obiecywali.
 

Zwyciężymy. Wybory ’89, film dokumentalny, emisja na kanale Discovery Historia, odc. 1 – 5.06., odc. 2 – 12.06., godz. 20.20 

 

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną