Film

Wiosna nasza

Świetny dokument Szumowskiego.

Największym walorem dwuodcinkowego dokumentu „Zwyciężymy. Wybory ’89”, przygotowanego dla Discovery Historia przez krakowski zespół TVN pracujący pod kierownictwem Wojciecha Szumowskiego, są nieznane dotychczas zdjęcia pochodzące ze zbiorów Niezależnej Telewizji Mistrzejowice. Niektóre robią naprawdę duże wrażenie.

Niemal jak inscenizacja fragmentów „Wesela” Wyspiańskiego wygląda wiec w Racławicach z Lechem Wałęsą w kompletnym stroju krakowiaka. Wzrusza młodzieńczy Jan Maria Rokita, który żarliwie zapewnia, że nowe elity nigdy nie oderwą się od swego elektoratu. („Nie ma takiej możliwości!”).

Na ekranie pojawiają się również nieco dziś zapomniani aktywiści małopolskiego podziemia, jak działacze Solidarności w Nowej Hucie Mieczysław Gil i Edward Nowak. Kamera rejestrowała także spotkania z przyszłym elektoratem w małych miejscowościach, na wsiach. (Trudno nie zauważyć, jak bardzo od tamtej pory zmieniła się nasza prowincja). O tym, co robiła wówczas druga strona, dowiadujemy się z tajnych raportów władz PZPR, coraz bardziej przerażonych rozwojem wydarzeń.

Jest wreszcie dzień 4 czerwca 1989 r., kiedy to ziściło się rzucone ponad siedem lat wcześniej hasło „Wiosna nasza”. Euforia wygranych, ale z drugiej strony niełatwe pytanie – co zrobić z tak oszałamiającym zwycięstwem.

Dokument powinni obowiązkowo zobaczyć politycy stawiający wówczas pierwsze kroki. Niech sobie przypomną, jacy byli młodzi i wspaniali, ale też co mówili i obiecywali.
 

Zwyciężymy. Wybory ’89, film dokumentalny, emisja na kanale Discovery Historia, odc. 1 – 5.06., odc. 2 – 12.06., godz. 20.20 

 

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Mama transpłciowego dziecka: Mój syn czuje, że w Polsce jest nikim

Nie czarujmy się, że Polki i Polacy na pstryknięcie palcami zrozumieją, co to znaczy transpłciowość. Ale Pawłowicz i Kaczyński paradoksalnie przyczyniają się do edukacji społeczeństwa – mówi Ewelina Słowińska, mama Saszy, aktywistka fundacji Trans-Fuzja.

Mateusz Witczak
12.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną