Film

Odgrobadogroba

Gorzka komedia ze Słowenii. I straszno, i śmieszno.

Gorzka komedia ze Słowenii „Odgrobadogroba” to pięknie sfotografowany szalony portret mieszkańców niewielkiego miasteczka z regionu Kast, spędzających czas na przesiadywaniu w knajpie, piciu piwa, reperowaniu samochodów, wyglądaniu przez okno, wspominaniu, słowem – na czekaniu na wielką zmianę, czyli prawdziwą, wymarzoną miłość.

Jeden z mieszkańców owej niczym się specjalnie nie wyróżniającej miejscowości zarabia na życie wygłaszając okolicznościowe przemówienia na pogrzebach swoich sąsiadów. Robi to bardzo zręcznie, wkładając całą swoją wrażliwość i wiedzę o zaświatach, wyręczając w tym trudnym obowiązku wiejskiego proboszcza. Jego inteligencji nie docenia jedynie lokalna piękność, której zaborczy ojciec niechętnym okiem przygląda się opornie rozwijającemu się romansowi. Mamy więc klimaty z typowego czeskiego filmu, co nie znaczy, że reżyser Jan Cvitkovic podąża nie swoim torem, wręcz przeciwnie.

Ciepły, nostalgiczno-ironiczny humor, z jakim zostają ukazani cierpiący na melancholię bohaterowie, notorycznie jest łamany brutalnymi, a chwilami nawet okrutnymi scenami śmierci, gwałtów, zabijania, co należycie oddaje skomplikowany charakter tej części Bałkanów. Mimo nielicznych fabularnych dłużyzn film Cvitkovicia zachwyca poetyckim nastrojem i smutną refleksją o nieszczęśliwym, kruchym losie człowieka. Potwierdza to zresztą wiele nagród przyznanych filmowi, m.in. w San Sebastian, Cottbus i Lublanie.

   

Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną