Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Klasztor w Alpach

Dokument, który trzeba oglądać w ciszy i skupieniu.

Do kin domowych trafia właśnie „Wielka cisza”, jeden z najlepszych dokumentów ostatnich lat. Jego wyjątkowość polega na tym, że po raz pierwszy udało się filmowcom dotrzeć do zakonu kartuzów z klasztoru Grande Chartreuse koło Grenoble. Reżyser Philips Groning czekał na pozwolenie aż 19 lat! W zakonie obowiązuje nakaz milczenia, zakonnicy niemal nie kontaktują się ze światem zewnętrznym, wypełniając czas modlitwą i pracą.

W filmie Groninga nie ma muzyki, są tylko naturalne dźwięki: dzwony wzywające na modlitwę, śpiewy, odgłosy kroków mnichów przemierzających długie korytarze. Czasem kamera podpatruje z oddali modlących się zakonników, kiedy indziej jednak nie ukrywa swej obecności, kiedy filmowani spoglądają długo w obiektyw, tak jakby patrzyli w oczy również nam widzom. Dookoła surowy górski krajobraz, nad nimi niebo, na którym czasem pokazuje się samolot, znak z zupełnie innej rzeczywistości. Ale milczący braciszkowie miewają też czasami zwyczajne ludzkie odruchy; w jednej z ostatnich scen filmu podpatrujemy ich zabawy na śniegu. Film trwa aż 169 minut, nie radziłbym jednak używać przycisku pilota przyśpieszającego akcję.

To dokument, który trzeba oglądać w ciszy i skupieniu.

Reklama

Czytaj także

Klasyki Polityki

Uczulenie na ludzi. Skąd się bierze ekstremalna nieśmiałość

Ekstremalna nieśmiałość – tak określa się fobię społeczną. To lęk przed byciem obserwowanym i ocenianym, przed kompromitacją i upokorzeniem. Dziś, gdy przez życie idzie się przebojem, musi być szczególnie dotkliwy. Mało teraz miejsca dla nieśmiałych.

Joanna Podgórska
17.09.2005
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną