Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Film

[REC]

Recenzja filmu: "[REC]", reż. Jaume Balaguero

Spokojnie, to tylko straszenie widza.

Hiszpanie kręcą świetne horrory, podobnie jak Koreańczycy. Wieloma ich produkcjami interesowało się Hollywood, nic więc dziwnego, że po sukcesach „Sierocińca” każdy następny tytuł wprowadzany na ekrany budzi nadzieję na przeżycie czegoś niezwykłego. Niestety „[REC]” Jaume Balaguero i Paco Plazy ekstremalnych doznań nie dostarcza, chyba że mówimy o wściekłości z powodu straconych 90 minut.

Rzecz jest o mieszkańcach pewnej kamienicy, w której Bogu ducha winni lokatorzy zamieniają się w skaczące sobie do gardeł wampiry. Budynek zostaje otoczony przez jednostki porządkowe. W trosce o dobro pozostałych obywateli miasta zostaje wprowadzony zakaz opuszczania feralnego miejsca, co oznacza niechybną śmierć pożerających się nawzajem nieszczęśników. Nie trzeba dodawać, że uwaga twórców skupia się głównie na jatce, a jedynym ciekawym pomysłem jest tu forma stylizowana na telewizyjny reportaż. Masakrę oglądamy bowiem oczami początkującej dziennikarki (Manuela Velasco), realizującej dokument o ciężkiej doli strażaków, zamkniętej wraz z nimi w demonicznym domu pułapce. Zabawa polegająca na obserwacji, w jakiej kolejności i okolicznościach mordują się kolejni bohaterowie, nie służy obśmianiu popularnych reality show. Tylko straszeniu widza, co nie bardzo się udaje, bo tę konwencję ćwiczyliśmy w kinie po wielekroć i nabrać się na tę udawankę mogą tylko bardzo młodzi i niedoświadczeni widzowie.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Każde „nie” to głos szatana. Przemoc księży egzorcystów wychodzi na światło dzienne

W czasie śledztwa zamiast skupić się na tym, że odebrano mi wolność i molestowano, zajmowano się udowodnieniem, czy umiem mówić po aramejsku. Gdyby zmienić słowa „oprawca ksiądz” na „oprawca mężczyzna”, optyka na to, co się stało, byłaby zupełnie inna – mówi Irena, egzorcyzmowana wbrew woli przez kilkunastu księży.

Agata Szczerbiak
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną