Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Film

Szkoła Bławuta

Recenzja kolekcji DVD: "Polska szkoła dokumentu", reż. Jacek Bławut

11 filmów Jacka Bławuta

Jacek Bławut znalazł się w szóstce laureatów pierwszego rozdania Paszportów „Polityki”. Nagrodę dostał za nakręcony w 1990 r. dokument „Nienormalni”, który był filmowym wydarzeniem roku. Reżyser, który wcześniej dał się poznać jako utalentowany operator (współpracował m.in. z Kieślowskim i Koterskim), pokazał świat dzieci niepełnosprawnych z czułością, ale bez fałszywych sentymentalizmów.

Film znalazł się w zestawie 11 tytułów w boxie, który ukazuje się w znakomitej serii „Polska szkoła dokumentu”, przygotowywanej przez Polskie Wydawnictwo Audiowizualne. Są w zestawie filmy o tematyce sportowej (m.in. „Wojownik” o zakończonej porażką karierze znanego kick boxera). Bławuta w sporcie fascynują nie wyniki, lecz zmagania człowieka ze sobą. Reżysera interesuje również historia, o której opowiada poprzez życiorysy ludzi bardzo zasłużonych, ale poniżonych w powojennej Polsce (jest na płycie m.in. „Cyrk Skalskiego” o asie polskiego lotnictwa, uczestniku bitwy o Anglię).

Mamy też filmy powstałe już w Polsce XXI w. „Kraj urodzenia” pokazuje bezrobotnego polonistę szukającego zajęcia i sensu życia w małym miasteczku. „Szczur w koronie” to pozornie chłodna relacja o ostatecznej klęsce alkoholika. Ale reżyser jest cały czas ze swym bohaterem, wierzy do końca, że ratunek jest możliwy. Na tym właśnie polega szkoła dokumentu Bławuta – on nie tylko filmuje ludzi, on zaprzyjaźnia się z nimi.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Każde „nie” to głos szatana. Przemoc księży egzorcystów wychodzi na światło dzienne

W czasie śledztwa zamiast skupić się na tym, że odebrano mi wolność i molestowano, zajmowano się udowodnieniem, czy umiem mówić po aramejsku. Gdyby zmienić słowa „oprawca ksiądz” na „oprawca mężczyzna”, optyka na to, co się stało, byłaby zupełnie inna – mówi Irena, egzorcyzmowana wbrew woli przez kilkunastu księży.

Agata Szczerbiak
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną