Film

Szkoła Bławuta

Recenzja kolekcji DVD: "Polska szkoła dokumentu", reż. Jacek Bławut

11 filmów Jacka Bławuta

Jacek Bławut znalazł się w szóstce laureatów pierwszego rozdania Paszportów „Polityki”. Nagrodę dostał za nakręcony w 1990 r. dokument „Nienormalni”, który był filmowym wydarzeniem roku. Reżyser, który wcześniej dał się poznać jako utalentowany operator (współpracował m.in. z Kieślowskim i Koterskim), pokazał świat dzieci niepełnosprawnych z czułością, ale bez fałszywych sentymentalizmów.

Film znalazł się w zestawie 11 tytułów w boxie, który ukazuje się w znakomitej serii „Polska szkoła dokumentu”, przygotowywanej przez Polskie Wydawnictwo Audiowizualne. Są w zestawie filmy o tematyce sportowej (m.in. „Wojownik” o zakończonej porażką karierze znanego kick boxera). Bławuta w sporcie fascynują nie wyniki, lecz zmagania człowieka ze sobą. Reżysera interesuje również historia, o której opowiada poprzez życiorysy ludzi bardzo zasłużonych, ale poniżonych w powojennej Polsce (jest na płycie m.in. „Cyrk Skalskiego” o asie polskiego lotnictwa, uczestniku bitwy o Anglię).

Mamy też filmy powstałe już w Polsce XXI w. „Kraj urodzenia” pokazuje bezrobotnego polonistę szukającego zajęcia i sensu życia w małym miasteczku. „Szczur w koronie” to pozornie chłodna relacja o ostatecznej klęsce alkoholika. Ale reżyser jest cały czas ze swym bohaterem, wierzy do końca, że ratunek jest możliwy. Na tym właśnie polega szkoła dokumentu Bławuta – on nie tylko filmuje ludzi, on zaprzyjaźnia się z nimi.

 

Reklama

Czytaj także

Kultura

Butelki z benzyną w formacie JPG, czyli sztuka protestu

Od kilkunastu lat chodzę na demonstracje dopominające się o prawa kobiet czy mniejszości. Grzecznie już było – mówi grafik Jarek Kubicki, twórca plakatów, które stały się wizualnymi symbolami obecnego protestu.

Jakub Knera
28.10.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną