Recenzja książki: George Lakoff, "The Political Mind"

Umysł polityczny George'a Lakoffa
Orwell przy tym wszystkim to drobnostka (czytelnicy o nastawieniu konserwatywnym będą się irytować...)

George Lakoff znany jest polskim czytelnikom z książki “Metafory w naszym życiu” (PIW 1988), napisanej wspólnie z Markiem Johnsonem. “The Political Mind” jest kontynuacją refleksji nad metaforą i myśleniem metaforycznym. Książka ciekawa, bo łączy warstwę naukową (zdaje relację z najnowszych badań lingwistycznych) i polityczne zaangażowanie (Lakoff wziął na cel konserwatywnych polityków i punktuje administrację Busha, pokazując, w jaki sposób konserwatyści zdobyli władzę, przejmując najpierw kontrolę nad językiem).

Lakoff wyjaśnia na czym polega praca “framingu”, czyli budowy dyskursu dominującego. Dowodzi, że nie jest to tylko niewinna gra językowa. Odwołując się do najnowszych badań neurokognitywistycznych pokazuje, że metafory mają zakorzenienie neurologiczne - działają, bo wywołują aktywność odpowiednich obwodów neuronalnych. Framing polega w tym kontekście na przejęciu władzy nad umysłem odbiorców za pomocą użycia w komunikacji politycznej metafor, które pobudzają i intensyfikują pracę odpowiednich ośrodków mózgu.

Książka warta lektury ze względu na jej warstwę polityczną (choć zapewne czytelnicy o nastawieniu konserwatywnym będą się irytować), jak i poznawczą. Do Lakoffa odwołuje się Manuel Castells w swej najnowszej “Communication Power”. Orwell przy tym wszystkim to drobnostka.

George Lakoff, The Political Mind: A Cognitive Scientist's Guide to Your Brain and Its Politics. Penguin 2009, s. 320.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną