Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Książki

Szaleństwa cybermiłości

Internet nieustępliwie rozszerza swoje wpływy, stając się dominującą przestrzenią społecznej komunikacji. Przenosimy do sieci nasze interesy, powierzamy elektronicznym bankom finanse, elektroniczna poczta kryje nasze sekrety, w elektronicznych sklepach kupujemy coraz więcej produktów i usług. W cyberprzestrzeni szukamy informacji i rozrywki, ale nade wszystko poszukujemy kontaktów z innymi.

Służy więc Internet do utrzymywania kontaktów ze znajdującymi się daleko bliskimi i przyjaciółmi, ale też umożliwia tworzenie nowych więzi z osobami, których się nie zna i nigdy nie widziało.

Wydawać by się mogło, że ta bariera braku bezpośredniego kontaktu twarzą w twarz jest wielkim ograniczeniem uniemożliwiającym powstawanie przynajmniej części związków, które wymagają głębszego zaangażowania emocjonalnego. Tymczasem w sieci kwitnie miłość. Internet służy nie tylko podtrzymywaniu intymnych związków zakochanym rozdzielonym np. przez obowiązki służbowe, jest nie tylko miejscem świadczenia płatnych usług cyberseksualnych.

W Internecie nieustannie powstają nowe intymne związki, często o charakterze silnie erotycznym. Aaron Ben-Ze’ev, profesor filozofii uniwersytetu w Hajfie, przygląda się bliżej miłości kwitnącej w sieci. W książce „Miłość w sieci” klasyfikuje różne problemy związane z uczuciowym i erotycznym zaangażowaniem na odległość, próbując odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: czy cybermiłość jest prawdziwą miłością?

Nie ulega wątpliwości, że angażuje ona prawdziwe emocje, prowadzące nieraz do prawdziwej aktywności seksualnej, choć partnerzy znajdują się po przeciwnych stronach teleinformatycznego połączenia. Czy jest to tylko szczególny przypadek autoerotyzmu, czy już prawdziwy pełny związek?

Pytanie o tyle istotne, że przygód w sieci poszukują przeróżne osoby, nie tylko samotnicy nie odnoszący sukcesu w realnym życiu. Internetowym romansom „na boku” oddają się też małżonkowie, czy jednak taki romans na odległość jest już aktem zdrady? Czy tylko nową formą rozrywki, równie niewinną jak gra komputerowa (w wielu z nich trzeba zabijać, ale przecież nikt nie mówi, że popełnia się zbrodnię).

„Miłość w sieci” jest bardzo ciekawą podróżą po nowym wymiarze człowieczeństwa, ujawnionym przez najnowsze techniki komunikacji. Wolna od dydaktyzmu i moralizatorstwa pokazuje liczne przypadki zachowań, które, choć niejednego tradycjonalistę zaszokują i oburzą, to jednak wiele mówią o naszej naturze.


Aaron Ben-Ze’ev, Miłość w sieci. Internet i emocje, Rebis, Poznań 2005 r., tłum. Anna Zdziemborska, s.336
 
 
Przeczytaj fragment książki

  
 

 

Polityka 31.2005 (2515) z dnia 06.08.2005; Kultura; s. 54
Reklama

Czytaj także

Archiwum Polityki

Niepokorni

Historię PRL odmierza kilka dat społecznych protestów przeciw ludowej władzy, zwykle brutalnie lub krwawo tłumionych. W 1956 r. – czerwiec, w 1968 r. – marzec, w 1970 r. – grudzień, w 1976 r. – znów czerwiec... I gdyby nie tamte zdarzenia sprzed 30 lat, nie byłoby pewnie sierpnia 1980 r. i wyjątkowej polskiej drogi do wolności.

Marcin Kołodziejczyk
13.05.2006
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną