Książki

A mury rosną

Recenzja książki: Paul Scheffer, "Druga ojczyzna. Imigranci w społeczeństwie otwartym"

materiały prasowe
Nawet najbardziej otwarte i liberalne społeczeństwa, jak Holandia, zamykają się na obcych. Co się stało?

Upadek muru berlińskiego stał się symbolem końca świata zamkniętego i podzielonego. Tyle tylko, że od 1989 r. na potęgę powstają nowe mury oddzielające mieszkańców Izraela od Palestyńczyków, blokujących dostęp Marokańczykom do Hiszpanii, zamykających czeskich Romów w gettach. Wizja wielokulturowości, polegającej na zgodnej współegzystencji kultur, przegrała z rzeczywistością, akceptacja dla przybyszów ustąpiła jawnej niechęci. Nawet najbardziej otwarte i liberalne społeczeństwa, jak Holandia, zamykają się. Co się stało?

Paul Scheffer z Uniwersytetu Amsterdamskiego, autor książki „Druga ojczyzna. Imigranci w społeczeństwie otwartym”, szuka odpowiedzi, wnikając w świat imigrantów i ich wartości oraz dokonując autoanalizy społeczeństwa holenderskiego. Nie oszczędza nikogo, pokazuje, jak trudny, wręcz niemożliwy, jest proces integracji przybyszów z zewnątrz. I odsłania prawdziwą twarz Holandii, pokazując, że jej słynna tolerancja polega w istocie na obojętności i przegrywa, gdy pojawiają się problemy. Holandia i Europa nie mają jednak wyjścia, muszą na nowo otworzyć się na imigrację i razem z przybyszami budować wspólną przyszłość, pisze Scheffer w książce „Druga ojczyzna”. Jeśli ma rację, to właśnie Europa swoją przyszłość przegrywa.

Paul Scheffer, Druga ojczyzna. Imigranci w społeczeństwie otwartym, przeł. Ewa Jusewicz-Kalter, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2010, s. 605

Polityka 44.2010 (2780) z dnia 30.10.2010; Kultura; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "A mury rosną"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Gra o tron u Zygmunta Solorza. Co dalej z Polsatem i całym jego imperium, kto tu walczy i o co

Gdyby Zygmunt Solorz postanowił po prostu wydziedziczyć troje swoich dzieci, a majątek przekazać nowej żonie, byłaby to prywatna sprawa rodziny. Ale sukcesja dotyczy całego imperium Solorza, awantura w rodzinie może je pogrążyć. Może mieć też skutki polityczne.

Joanna Solska
03.10.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną