Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Detektyw, którego lubimy

Recenzja książki: Wiktor Hagen, "Długi weekend"

materiały prasowe
Co by było, gdybyśmy przed podróżą, zamiast czytać przewodniki, naczytali się miejscowych kryminałów?

Powieść kryminalna już dawno przestała być rozrywką i stała się pretekstem do obserwacji społecznych. Współczesny kryminał to pamiętnik kraju i miasta; to tajne, niedostępne dla turystów, a czasem i mieszkańców, archiwa rzeczywistości. „Długi weekend” jest kolejną, po „Granatowej krwi”, opowieścią Wiktora Hagena o współczesnej Polsce. Tej, którą wszyscy znamy, i dla której nie ma miejsca w środkach przekazu ani przewodnikach. Polska według Hagena jest krajem afrykańskim, w którym przeszczepione z Zachodu wzorce, nałożone na szlachecki honor i postkomunistyczną przeszłość, dały groteskę, z którą codziennie się zmagamy. Widać to choćby w wątku kuchennym.

Główny bohater komisarz Nemhauser dorabia po godzinach, gotując w modnej restauracji. O losie człowieka decyduje tu humor szefa, przypadek i znajomości, a nie wymyślone przez speców z Ameryki szczeble rozwoju osobistego i kariery. Komisarz Nemhauser nie jest cynicznym gliniarzem z problemem alkoholowym, typowym bohaterem, do jakich przyzwyczaiły nas współczesne kryminały. Jest zwyczajnym facetem, sąsiadem, mężem, ojcem bliźniaków; na głowie ma zakupy, awarię samochodu, raty… I tylko pracę ma niezwyczajną – robi w zbrodni. Autor postąpił przewrotnie. Stworzył detektywa, którego lubimy – jest rozmowny, potrafi przy tym słuchać, lubi dzieci, przepadają za nim kobiety. Mógłby zostać naszym kumplem, nawet przyjacielem. Tyle że ma do rozwiązania tajemnicę sprzed wielu lat. I tylko on może się z nią uporać.

Wiktor Hagen, Długi weekend, W.A.B., Warszawa 2011, s. 480

Polityka 29.2011 (2816) z dnia 12.07.2011; Afisz. Premiery; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Detektyw, którego lubimy"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek: duet lewicy na eksport? Aż tak różowo nie jest

Grający teraz głównie na siebie i swego partnera Robert Biedroń coraz bardziej ciąży swojej formacji. I choć na lewicy mówi się o kolejnym projekcie zjednoczeniowym, stanie się to zapewne bez Biedronia i Śmiszka, którzy ponoć mają inne plany na życie.

Rafał Kalukin
17.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną