Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Witajcie w piekle!

Recenzja książki: Chuck Palahniuk, "Potępieni"

materiały prasowe
„Potępieni” to powieść, w której Dante sąsiaduje z Hello Kitty i kinem dla nastolatków.

Chuck Palahniuk ciągle jest w stanie czytelników zadziwić. To właśnie Amerykanin wydaje się dziś najciekawszym prozaikiem średniego pokolenia. Jego zwariowana wyobraźnia nie ma żadnych barier. Dowodem na to są „Potępieni” – powieść, w której Dante sąsiaduje z Hello Kitty i kinem dla nastolatków.

Główna bohaterka, 13-letnia Madison Spencer, trafia do piekła. Właściwie nie wiadomo dlaczego się tam znalazła. Rodzice-celebryci opiekowali się nią wyjątkowo troskliwie: nawet na ekologiczne wczasy wysyłali córeczkę odrzutowcem. Teraz musi sobie jakoś radzić. Jak jest w piekle Palahniuka? Cóż, może niezbyt przyjemnie, szczególnie w okolicach Morza Insektów i Oceanu Zmarnowanej Spermy, ale na pewno nie można tutaj narzekać na nudę. Chyba że ktoś się nad sobą użala. Wtedy to już tylko płacz i zgrzytanie zębów. Ale jeśli uda się wam porzucić wszelką nadzieję, to można tu się nieźle urządzić, szczególnie w telemarketingu albo pornografii i spotkać kilka ciekawych osób, choćby Karola Darwina czy Katarzynę Medycejską. Na pewno nie znajdziecie tu za to świętego Tomasza, co niezawodnie świadczy o prawdziwości jego dzieł.

Palahniuk jest zawodowym prześmiewcą, pisarzem, dla którego żadne tabu nie istnieje. Ale w tej wszechobecnej ironii, w dystansie do świata skrywa się też próba zrozumienia absurdalnej, nihilistycznej współczesności, a także specyficzny dialog ze śmiercią. „Potępieni” wypływają bowiem z osobistych doświadczeń, są próbą oswojenia śmierci po utracie matki.

Porównanie z Pielewinem nasuwa się automatycznie – obaj pisarze urodzili się w 1962 roku i należą do czołowych postmodernistów. Tyle że Palahniuk, inaczej niż autor „Generation P”, wciąż jest w znakomitej formie literackiej. Warto podkreślić znakomity przekład i dodać, że książka ukazuje się równolegle z premierą amerykańską.

Chuck Palahniuk, Potępieni, przeł. Elżbieta Gałązka-Salamon, Wyd. Niebieska Studnia, listopad 2011, s.288

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną