Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Książki

Zbyt głośna codzienność

Recenzja książki: Jan Balaban, "Wakacje. Możliwe, że odchodzimy"

materiały prasowe
Codzienność i przeciętność są głównymi bohaterami tej prozy, choć czasem wdziera się w nie przeczucie czegoś więcej.

Trudno uwierzyć, że to pierwsza książka Jana Balabána, która ukazuje się w Polsce. A przecież autor „Którędy szedł anioł” w pierwszej dekadzie XXI w. stał się prawdziwą gwiazdą rodzimej prozy. Wspaniałą karierę ostrawskiego prozaika przerwała śmierć w 2010 r. „Wakacje” i „Możliwe, że odchodzimy” to dwa zbiory opowiadań. Pierwszy z nich układa się właściwie w minipowieść. W 16 miniaturach przewijają się ci sami bohaterowie, nieskutecznie zmagający się z przeciwnościami losu, próbujący odmienić swoje życie, pogrążający się w apatii. „Możliwe, że odchodzimy” to z kolei najbardziej znana książka Balabána i nie ma w tym przypadku, bo właściwie każde opowiadanie w tym zbiorze jest perełką. Balabán na kilku stronach potrafi opowiedzieć pozornie nieznaczącą historię tak sugestywnie, że jesteśmy w stanie wyobrazić sobie całe życie bohaterów.

Proza Balabána zdecydowanie odbiega od tego, co najczęściej kojarzy się nam z literaturą czeską. Tłem jest nie cudowna Praga, ale szara, przemysłowa Ostrawa. Jeśli znajdziemy tutaj ironię, to gorzką, a nie tę ciepłą, którą kojarzymy z Hrabalem czy Čapkiem. Ostrawski prozaik z dużym wyczuciem operuje różnymi idiomami językowymi, często sięga po zaskakującą metaforę. Nie ma tu miejsca na zbędne słowa, wiele za to zrozumienia dla codziennych zmagań życiowych. To właśnie codzienność i przeciętność są głównymi bohaterami tej prozy, choć czasem wdziera się w nie przeczucie czegoś więcej.

Jan Balaban, Wakacje. Możliwe, że odchodzimy, przeł. Julia Różewicz, Wydawnictwo Afera, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Wrocław 2011, s. 224

Polityka 06.2012 (2845) z dnia 08.02.2012; Afisz. Premiery; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Zbyt głośna codzienność"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Franciszek Pieczka, siła spokoju. „Trzeba mówić więcej dobrych słów”

Zmarł Franciszek Pieczka, jeden z najbardziej szanowanych polskich aktorów. W plebiscycie POLITYKI uznano go za jednego z najwybitniejszych powojennych artystów.

Janusz Wróblewski
27.09.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną