Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Książki

Piłka w czasach globalizacji

Franklin Foer, Jak futbol wyjaśnia świat, czyli niebanalna teoria globalizacji, przeł. Piotr Klinger, Spółdzielnia Pracy POLITYKA, t. 10, s. 206

Już na początku swej książki Franklin Foer postawił sprawę jasno: chciałem być piłkarzem, ale okazałem się beznadziejny. Futbol nie przestał być jednak jego pasją, więc po tym, jak edukacja w przedmiocie stosunków międzynarodowych uzbroiła go w niezbędną wiedzę, wybrał się w podróż po świecie, by na własne oczy zobaczyć, jak za sprawą piłki nożnej budzi się mroczna strona ludzkiej natury, a szlachetne sportowe idee toną w kotle uprzedzeń i podziałów starych jak świat.

Nie ma w tej książce roztrząsania przebiegu meczów, nie opiewa ona również legendarnych z punktu widzenia futbolu zdarzeń. Bohaterowie boisk wspominani są mimochodem, ustępują za to pola zbrodniarzom wojennym, stadionowym chuliganom, oszustom, blagierom i religijnym radykałom, którzy wylądowali na planecie futbol powodowani żądzą zysku, władzy, zemsty albo poczuciem klanowej solidarności. I bawili się pociągając za sznurki w klubach, a nawet narodowych federacjach, kosztem nieświadomych albo bezradnych kibiców. A w niektórych przypadkach – bawią się do dziś.

Foer skupia się na faktach. Nie bawi się w sędziego ani nie moralizuje. Choć dystansuje się od opisywanych postaci, to między wierszami daje jednak do zrozumienia, że stworzone przez nich rezerwaty, gdzie hulają fałszywie pojmowane męskość, braterstwo i duma, są być może ostatnimi bastionami obrony przed globalizacją, która w futbolu, jak i wszędzie, narzuca wzorce, z którymi trudno dyskutować.

Polityka 15.2012 (2854) z dnia 11.04.2012; Afisz. Premiery; s. 72
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Co z uznaniem ukraińskiej Cerkwi? Pytamy metropolitę Sawę. „Teraz trwa wojna”

Rozmowa z metropolitą Sawą, zwierzchnikiem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, związanego z patriarchatem moskiewskim, o tym, dlaczego polscy prawosławni nie uznają niezależności Cerkwi w Ukrainie.

Katarzyna Kaczorowska
14.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną