Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Życiowa karuzela

Recenzja książki: Colum McCann, "Niech zawiruje świat"

materiały prasowe
Perspektywa dzisiejszego czytelnika, który wie, że WTC już nie ma, nadaje historii szlachetnej patyny.

Najlepsza książka zbudowana wokół wątku 11 września, która nie wspomina nawet jednym zdaniem o zamachach? Mieliśmy już realistyczną powieść „Spadając” Dona DeLillo. Mieliśmy skandalizujące, przepełnione seksem „Windows of the world" Frederica Beigbedera. Colum McCann, irlandzki pisarz mieszkający na stałe w Nowym Jorku, odchodzi od dosłownej perspektywy. Osią fabuły powieści „Niech zawiruje świat” czyni cyrkowy popis, jaki w sierpniowy poranek 1974 roku dał linoskoczek Philippe Petit, przechodząc na linie rozpiętej między dwiema wieżami World Trade Center, 110 pięter nad ziemią.

Ten szaleńczy, spektakularny wyczyn – zdaniem McCanna stanowiący najlepszy dowód ludzkiej skłonności do przełamywania barier i dotykania absolutu – staje się tłem dramatycznych wydarzeń w życiu bohaterów powieści: uzależnionych od heroiny prostytutek, irlandzkiego księdza zaangażowanego w pomoc dla nich, jego młodszego brata-emigranta, latynoskiej pielęgniarki i cierpiącej matki z wyższych sfer, która straciła w Wietnamie jedynego syna.

W tej literacko znakomitej, obsypanej nagrodami książce, McCann precyzyjnie przeplata plany i wątki, a także styl i tempo narracji. Perspektywa dzisiejszego czytelnika, który wie, że WTC już nie ma, nadaje historii szlachetnej patyny, słoneczny letni dzień malując w nostalgicznej sepii. Jeśli można tej książce coś zarzucić, to jedynie fakt, że będąc hołdem złożonym różnorodności i tętniącemu pięknu Nowego Jorku, jest tak naprawdę napisana głównie dla czytelników z tej 8-milionowej metropolii. Nie umniejsza to w żaden sposób klasy tej powieści, niemniej dla czytelnika z Polski czyni ją nieco hermetyczną.

Colum McCann, Niech zawiruje świat, tłum. Hanna Pawlikowska-Gannon, wyd. Muza, Warszawa 2011, s. 432

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi - nowy Pomocnik Historyczny POLITYKI

24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny POLITYKI „Dzieje polskiej wsi”.

(red.)
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną