Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Sztukmistrz Stala

Recenzja książki: Marian Stala, "Jarosław, Donald i inne chłopaki"

materiały prasowe
Po Marianie Stali, literaturoznawcy, człowieku nauki nikt wcześniej nie spodziewał się takiej publicznej erupcji poglądów politycznych.

Po zbiorze ważnych i interesujących esejów publicystycznych Andrzeja Romanowskiego wydawnictwo Universitas wydało zbiór felietonów Mariana Stali, także profesora z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Felietony te publikowane są od kilku lat na łamach „Tygodnika Powszechnego”, wyróżniają się krótką formą i stosowaną wewnątrz punktacją – od punktu do punktu, od myśli do myśli.

Po Marianie Stali, literaturoznawcy, człowieku nauki – jak piszą przyjaciele, wśród nich także Jerzy Pilch – nikt wcześniej nie spodziewał się takiej publicznej erupcji poglądów politycznych (choć te bezsprzecznie zawsze miał) ani temperamentu wojownika. Dla ścisłości trzeba dodać, że jest to wojowanie w niczym nieprzypominające powszechnej dzisiaj bijatyki w Sejmie czy w mediach, nie ma tam ani wywijania cepami, ani humoru wędkarsko-strażackiego. Felietonista stosuje wyrafinowane sztuki walki, fechtuje delikatnie, a kłuje precyzyjnie, wyłapuje błędy logiczne, wytyka niesprawności językowe bądź stosowanie kalk stylistycznych, choćby z czasu PRL, z absmakiem odnosi się do czynów i gestów niesmacznych. Jest straszliwie skuteczny i może dlatego tak skwapliwie przemilczany przez bohaterów tych tekstów. Nawet przez braci Jacka i Michała Karnowskich, którzy zdają się należeć do ulubionych obiektów obserwacji Mariana Stali, a którzy obdarzeni są silnym genem kłótliwości; jakoś go tu nie uruchamiają.

Przyznam, że uwielbiam felietony Mariana Stali, może dlatego, że odnajduję w nich jakąś wspólnotę poglądów i gustów, że także podzielam niepokoje, nieufności i lęki wobec wszystkich fantomów IV RP.

Marian Stala, Jarosław, Donald i inne chłopaki. Felietony z „Tygodnika Powszechnego”, Universitas, Kraków 2012, s. 372

Polityka 23.2012 (2861) z dnia 06.06.2012; Afisz. Premiery; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Sztukmistrz Stala"
Więcej na ten temat

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną