Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Turowicz mówiony

Recenzja książki: Anna Mateja, "Co zdążysz zrobić, to zostanie. Portret Jerzego Turowicza"

materiały prasowe
Mamy ważną rocznicę dla ludzi dobrej woli w Kościele i wśród agnostyków, a może nawet niewojujących ateistów.

W grudniu minie stulecie urodzin Jerzego Turowicza, twarzy Kościoła otwartego, ortodoksyjnego, ale ciekawego świata i gotowego do rozmowy z każdym, komu zależy, by chrześcijaństwo nie kojarzyło się z krucjatami, ale z pokojową koegzystencją opartą na współpracy dla dobra ludzi, zwłaszcza ubogich. Turowicza pamiętamy także jako redaktora „Tygodnika Powszechnego”, katolickiego pisma społeczno-kulturalnego. Kierował nim ręką pewną, ale nieżelazną, od roku 1945 do 1999, z trzyletnią krótką przerwą w latach stalinowskich. Szmat czasu, szmat polskiej historii, polskich nadziei, rozczarowań i szmat dobrej redaktorskiej i dziennikarskiej roboty, mimo cenzury państwowej i ataków propagandy PRL, która widziała w „Tygodniku” Turowicza „resztówkę przedwojennej reakcji’’.

Miejsce „Tygodnika” w powojennej historii ideowej, historii naszych inteligencko-obywatelskich sporów o rozumienie patriotyzmu, polskości, sprawiedliwości społecznej, demokracji, praw człowieka, roli religii w społeczeństwie i kulturze, jest poczesne. Porównywalne z POLITYKĄ. Jak jedni mówili, że wychowywali się na POLITYCE, tak inni, że na „Tygodniku”. Osobiste, pełne barwnych szczegółów opowieści o tym tygodnikowym fenomenie półopozycyjnego pisma i środowiska w polskiej „demokracji ludowej’’ zebrała była dziennikarka „Tygodnika” Anna Mateja. Ułożyła z nich misterny portret mówiony Pana Jerzego. Dobry wstęp do biografii jednego z najciekawszych Polaków ostatniego półwiecza.

Anna Mateja, Co zdążysz zrobić, to zostanie. Portret Jerzego Turowicza, Znak, Kraków 2012, s. 341

Polityka 50.2012 (2887) z dnia 12.12.2012; Afisz. Premiery; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Turowicz mówiony"
Więcej na ten temat

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną