Książki

Rozmowa o telefonach

Kawiarnia literacka

Do mnie na stacjonarny dzwonią pięć razy dziennie z pytaniem, czy mogą „rozmawiać z osobą decyzyjną w sprawie telefonu”. To ja. Ścigają mnie, bo za miesiąc skończy mi się umowa.

Za każdym razem informują, że w trosce o moje bezpieczeństwo nasza rozmowa będzie nagrywana. I pytają, czy podjąłem już decyzję.

– Nie. Wciąż się zastanawiam.

– Ale nad czym, panie Mikołaju? Szczerze mówiąc, to najlepsza możliwa oferta na rynku – powtarzają mi setny raz jej szczegóły.

Pewnie muszą to robić właśnie dlatego, że rozmowy są nagrywane.

– Tylko że prócz was już nikt do mnie nie dzwoni na telefon stacjonarny – odpowiadam. – Wszyscy dzwonią na komórkę. A moja mama ma już nawet Skype’a.

Ten argument ich nie przekonuje. Proponują, żebym w takim razie podpisał umowę od razu na dwa lata, bo wtedy wyjdzie mi taniej miesięcznie.

Zresztą może mają rację, że jeszcze czasem ktoś inny do mnie dzwoni. Na przykład zadzwoniła pani i spytała, czy może rozmawiać z Lilianą Sobczak.

– W jakiej sprawie?

– Chciałam poinformować panią Lilianę, że z okazji rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II pojawiła się w sprzedaży platerowana złotem moneta okolicznościowa, wybita przez Skarbiec Królewski w limitowanym nakładzie tysiąca sztuk na całą Polskę. Na awersie monety znajduje się popiersie Jana Pawła II z napisem „Santo Subito”, a na rewersie...

– Rozumiem, ale...

– Na rewersie jest herb Watykanu. Moneta posiada certyfikat oryginalności.

– Ale...

– Do monety dołączana jest w prezencie książka „Błogosławiony Jan Paweł II. Opowieść o świętości”. 220 stron. Całkowity koszt zestawu wyniósłby jedynie 189 zł. W tym dla pani Liliany wysyłka kurierem gratis.

– Dziękuję – powiedziałem.

Polityka 04.2013 (2892) z dnia 22.01.2013; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Rozmowa o telefonach"
Reklama