Książki

Drobne cwaniaczki z zakonu Hemingwaya

Recenzja książki: Eustachy Rylski, "Obok Julii"

materiały prasowe
Nawet jeśli miała to być rozprawa z literackimi wzorcami, to udała się połowicznie.

Powieść zaczyna się bardzo obiecująco. Mamy upalne lato 1963 r., bohater Jan, zwany Hrabią, pracuje w bazie samochodowej (jak Hłasko czy sam Rylski). Jest kierowcą, ale przede wszystkim pięknym młodym chłopakiem, nastawionym na doznawanie przyjemności w każdych okolicznościach. Ten plan realizuje przez całe życie, bo „męskość to jest przyjemność”. Z czasem (towarzyszymy mu do starości) okazuje się, że kolekcjoner doznań zostaje z niczym. Przyjemności się wyczerpują. W młodości należał do zakonu Hemingwaya – razem z kolegami żyli niebezpiecznie, szukali przygód, co w praktyce oznaczało, że kradli i usuwali niewygodnych ludzi na rozkaz kapitana z SB. Jest jeszcze Julia, dawna nauczycielka Jana, z którą łączyła go skomplikowana relacja. Jan jest mścicielem, ale obdarzonym również świadomością tragiczną: „W pięknie, którym tak się cieszę, jest coś diabelskiego, że być może istnieje ono po to, by znieczulić nas na ból związany z okrucieństwem egzystencji”. Tylko on z całego zakonu nie ponosi konsekwencji swoich czynów. A są one coraz bardziej fantastyczne. I tu zaczyna się problem. Warstwa fabularna komplikuje się wręcz kuriozalnie i staje się zupełnie nieprawdopodobna. Zwłaszcza gdy na scenę wkracza mafia rosyjska i Czerwone Brygady. Podobnie traci wiarygodność bohater, drobny cwaniaczek – cytuje Iwaszkiewicza i snuje teorię „trzeciej” sprawiedliwości, jest jej ramieniem, bo zabija tylko tych, którzy na to zasłużyli. W rezultacie okazuje się parodią bohatera hemingwayowskiego.

Nawet jeśli miała to być rozprawa z literackimi wzorcami, to udała się połowicznie. Piękne zdania (Rylski jest doskonałym stylistą) i udane zmysłowe opisy, jakich nie było w poprzednich książkach – giną w pseudosensacyjnej fabule. Na książkę na miarę „Warunku” czy „Stankiewicza”, jak widać, czytelnicy jeszcze muszą poczekać.

 

Eustachy Rylski, Obok Julii, Wielka Litera, Warszawa 2013, s. 385

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 15.2013 (2903) z dnia 09.04.2013; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Drobne cwaniaczki z zakonu Hemingwaya"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Kasowy horror, czyli kulisy kontroli u filmowców. „Polityka” ujawnia skalę nadużyć

Wyniki kontroli w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, do których dotarliśmy, oraz kulisy ostatnich wydarzeń w PISF układają się w dramat o filmowym rozmachu.

Violetta Krasnowska
12.12.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną