Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Proste mechanizmy skomplikowanego szaleństwa

Recenzja książki: Vince Milano, Bruce Conner, "Front w Normandii"

materiały prasowe
Siłą tej książki jest to, że autorzy postarali się, żeby naprawdę pokazać wojnę z perspektywy zwykłego niemieckiego żołnierza.

Twarzy pana młodego nie widzimy. A panny młodej nie ma w ogóle. Jednak jest to ślub. Wojenny, więc miłość musi podporządkować się realiom. On w odprasowanym mundurze gdzieś na Wale Atlantyckim. Ona co najmniej tysiąc kilometrów dalej. Łączy ich miłość i urzędnik stanu cywilnego. A konkretnie dwóch, bo ślub odbywa się symultanicznie w dwóch różnych miejscach. Nie wiemy, jak nazywał się żołnierz ani kim była jego wybranka. Czy kiedykolwiek udało im się jeszcze spotkać? Raczej nie, bo jednostkę kilka tygodni później zdziesiątkowano. Zostało tylko zdjęcie. Jedno z wielu unikatowych, do których dotarli autorzy tej niezwykłej książki. Historia uczy, że przegrani nie mają głosu, a wygranych się nie ocenia. Ale w tym wypadku to potomkowie wygranych oddają hołd przegranym. Konkretnie żołnierzom 352 dywizji, która przez kilka tygodni zacięcie i bezcelowo broniła Normandii po największej operacji desantowej w historii.

Siłą tej książki jest to, że autorzy postarali się, żeby naprawdę pokazać wojnę z perspektywy zwykłego niemieckiego żołnierza. Jak żył, czym go karmiono, ile mógł napisać listów do domu. Dlaczego nie lubił jeździć na przepustki do Niemiec i co motywowało go do dalszej walki. Nawet wtedy, kiedy wiedział, że bez szans na wygraną. Pretekstem do wydania „Frontu w Normandii” była 69 rocznica lądowania na tamtejszych plażach. I właściwie do tego momentu książka jest najciekawsza. Później autorzy brną w opisy kolejnych potyczek, kontrataków i nawałnic ogniowych. Ale i tak warto ją przeczytać, żeby zobaczyć, jak proste mechanizmy rządziły tak skomplikowanym szaleństwem.

 

Vince Milano, Bruce Conner, Front w Normandii. Od dnia D do Saint-Lô – weterani frontu wschodniego w obronie Twierdzy Europy, przeł. Jan Szkudliński, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2012, s. 452

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 24.2013 (2911) z dnia 11.06.2013; Afisz. Premiery; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Proste mechanizmy skomplikowanego szaleństwa"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Kolejny zjazd Lewicy. Tkwi w pułapce, a przed nią scenariusze złe i jeszcze gorsze

Pokiereszowana w kolejnych wyborach Lewica już wie, że kręci się w kółko i w najlepszym razie czeka ją dalszy dryf. Ale kręcić się będzie nadal, bo ma do wyboru jedynie scenariusze złe i jeszcze gorsze.

Rafał Kalukin
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną