Książki

Rozmowy nieprzerywane

Recenzja książki: Grzegorz Miecugow, "Inny punkt widzenia"

materiały prasowe
Wśród rozmówców Grzegorza Miecugowa są głównie ludzie znani, ale nie brakuje też rzadko goszczących na łamach gazet.

Tym, którzy oglądają TVN24, autor i tytuł mówią wszystko. Jest to zapis 21 telewizyjnych rozmów, które Grzegorz ­Miecugow przeprowadził na tej ante­nie w latach 2010–12. „Inny punkt widzenia” nadawano zwykle koło północy, więc ze zrozumiałych względów obejrzało go niewiele osób. A szkoda.

Wśród rozmówców Grzegorza Miecugowa są głównie ludzie znani, ale nie brakuje też rzadko goszczących na łamach gazet. Wszystkich łączy jedno – są ciekawi, zajmują się ciekawymi sprawami i tą ciekawością chętnie dzielą się z innymi. Rozmowy nie są wykładami ex cathedra – z nakreślonym planem, który prowadzi do określonych wniosków. Są luźną wymianą myśli. I choć rozmówcy skaczą z tematu na temat, to ich zakres ogranicza się przede wszystkim do uprawianej profesji. Nie znaczy to, że czytelnik nie może podreperować swojej wiedzy i dowiedzieć się np. z wywiadu z prof. Ewą Bartnik, czym jest gen i mitochondrium, dlaczego tak trudno klonować zwierzęta itp. Albo: co wspólnego z archeo­logią ma patrzenie w gwiazdy? I czy można zrobić ubranie, w którym będziemy niewidoczni dla innych? Jak zawsze ze swadą o tych i innych poważniejszych problemach mówi prof. Łukasz Turski. Z kolei prof. Cezary Szczylik przekonująco tłumaczy, dlaczego pacjentom nieuleczalnie chorym warto powiedzieć, ile im jeszcze zostało życia.

Tytuł programu i książki sugeruje, że interlokutorzy będą się spierać. Nic bardziej mylnego – rozmowy toczą się w przyjaznej atmosferze. Widać, że Miecugow lubi swoich gości – nie przerywa im w pół zdania, nie atakuje, nie popisuje się swoją erudycją. Po prostu pozwala się im wygadać, podrzucając od czasu do czasu nowy wątek. Z zaproszenia Miecugowa skorzystali m.in. Jan Hartman, Wojciech Młynarski, Zbigniew Mikołejko, Zygmunt Konieczny, Adam Boniecki, Andrzej Rzepliński, Anda Rottenberg, Zygmunt Bauman, Michał Heller. Dobra lista.

 

Grzegorz Miecugow, Inny punkt widzenia, Oficyna Wydawnicza Przybylik, Warszawa 2013, s. 296

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 30.2013 (2917) z dnia 23.07.2013; Afisz. Premiery; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Rozmowy nieprzerywane"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną