Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Książki

Świat postawiony na wąsach

Recenzja książki: Emmanuel Carrère, „Wąsy”

materiały prasowe
W Polsce Emmanuela Carrère’a długo kojarzono raczej ze sztuką filmową. Sytuację zmienił dopiero wciągający łotrzykowski „Limonow”, w którym Francuz opowiedział historię legendarnego rosyjskiego poety i działacza politycznego.

W „Wąsach” Carrère kroczy śladami innego Rosjanina, mistrza absurdu Nikołaja Gogola. Cyrulik nie znajduje tutaj, co prawda, ubranego w mundur nosa. Jednak gdy pewnego dnia główny bohater powieści, Marc, goli zarost, okazuje się, że w jego stabilnym, mieszczańskim życiu nic nie jest do końca pewne. Bliscy utrzymują, że żadnych wąsów nigdy nie miał, mimo że nosił je przez dekadę. Czy wszyscy grają przed nim, by spłatać mu figla? Czy zdjęcie w dowodzie osobistym, na którym wyraźnie widać czarną kreskę nad górną wargą, może kłamać? Czy na pewno spędził z żoną wakacje na Jawie? Nie wiadomo, czy szanowany architekt zwariował, czy raczej „porządek świata został zaburzony w sposób obrzydliwy i dyskretny zarazem”. W umyśle Marca rodzą się powoli spiskowe teorie, a granica szaleństwa niebezpiecznie się przybliża. Powieść Carrère’a rozczarowuje. Owszem, jest dość zabawna i sprawnie napisana. Jeśli przyjmiemy jednak, że to thriller psychologiczny, zdecydowanie brakuje tutaj napięcia i suspensu. „Wąsy” intrygują przez pierwszych kilkadziesiąt stron, dopóki rzeczywistość przedstawiona przez francuskiego pisarza jawi się czytelnikowi jako niejednoznaczna. Zdecydowanie bardziej warto – pozostając przy brzytwie, której używa bohater powieści – sięgnąć po „Rozmyślania przy goleniu” Stanisława Dygata. Albo po oryginał, czyli „Nos” Gogola.

Emmanuel Carrère, Wąsy, przeł. Magdalena Kamińska-Maurugeon, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2013, s. 210

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 32.2013 (2919) z dnia 07.08.2013; Afisz. Premiery; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Świat postawiony na wąsach"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Czy gruz może inspirować? Niezwykłe kulisy powstania Parku Akcji „Burza”

Duża część powojennej stolicy była zbudowana z gruzobetonu, a my w naszych pracach chcemy wydobyć ducha miejsca – opowiadają laureaci Nagrody Architektonicznej POLITYKI za Park Akcji „Burza” w Warszawie.

Piotr Sarzyński
25.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną