Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Rozmowy ostatnie

Recenzja książki: Teresa Torańska, "Smoleńsk"

materiały prasowe
Autorka zmarła na początku tego roku, a teraz ukazał się zbiór jej rozmów o Smoleńsku. O przyczynach, przebiegu i skutkach katastrofy.

O żałobie i o wojnie polsko-polskiej, o stosunkach polsko-rosyjskich, o myślach i o uczuciach – i jeszcze o wielu innych wątkach i kwestiach. Jak to bywa w obszernych rozmowach, a zwłaszcza gdy pyta tak wytrawna mistrzyni, a odpowiadają tak świetnie dobrani rozmówcy.

Mistrzostwo Teresy Torańskiej miało swój osobny styl, bardzo emocjonalny, można powiedzieć, że empatyczny, co pozwalało rozmawiać z wszystkimi właściwie o wszystkim. To widać także w tych rozmowach ostatnich, które były przecież nadzwyczajnie trudne. I to pod każdym względem, także politycznym.

Zbiór zawiera kilkadziesiąt rozmów, część z nich była zapowiadana we wcześniejszych publikacjach prasowych, wiele też zostało w archiwum jako dopiero naszkicowane czy wstrzymane przez rozmówców. Może po czasie niektórzy żałowali swoich słów, wstydzili się swojej szczerości i otwartości? Co nie dziwi, gdy odtworzy się nieustanne narastanie wokół katastrofy smoleńskiej oskarżeń i pretensji, afer i nienawiści.

 

Teresa Torańska, Smoleńsk, Wielka Litera, Warszawa 2013, s. 592

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 45.2013 (2932) z dnia 05.11.2013; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Rozmowy ostatnie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Fotoreportaże

Richard Serra: mistrz wielkiego formatu. Przegląd kultowych rzeźb

Richard Serra zmarł 26 marca. Świat stracił jednego z najważniejszych twórców rzeźby. Imponujące realizacje w przestrzeni publicznej jednak pozostaną.

Aleksander Świeszewski
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną