Książki

Rozmowy ostatnie

Recenzja książki: Teresa Torańska, "Smoleńsk"

materiały prasowe
Autorka zmarła na początku tego roku, a teraz ukazał się zbiór jej rozmów o Smoleńsku. O przyczynach, przebiegu i skutkach katastrofy.

O żałobie i o wojnie polsko-polskiej, o stosunkach polsko-rosyjskich, o myślach i o uczuciach – i jeszcze o wielu innych wątkach i kwestiach. Jak to bywa w obszernych rozmowach, a zwłaszcza gdy pyta tak wytrawna mistrzyni, a odpowiadają tak świetnie dobrani rozmówcy.

Mistrzostwo Teresy Torańskiej miało swój osobny styl, bardzo emocjonalny, można powiedzieć, że empatyczny, co pozwalało rozmawiać z wszystkimi właściwie o wszystkim. To widać także w tych rozmowach ostatnich, które były przecież nadzwyczajnie trudne. I to pod każdym względem, także politycznym.

Zbiór zawiera kilkadziesiąt rozmów, część z nich była zapowiadana we wcześniejszych publikacjach prasowych, wiele też zostało w archiwum jako dopiero naszkicowane czy wstrzymane przez rozmówców. Może po czasie niektórzy żałowali swoich słów, wstydzili się swojej szczerości i otwartości? Co nie dziwi, gdy odtworzy się nieustanne narastanie wokół katastrofy smoleńskiej oskarżeń i pretensji, afer i nienawiści.

 

Teresa Torańska, Smoleńsk, Wielka Litera, Warszawa 2013, s. 592

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 45.2013 (2932) z dnia 05.11.2013; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Rozmowy ostatnie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Zapomniana historia Mietka Kosza

Film Macieja Pieprzycy „Ikar. Legenda Mietka Kosza” z brawurową rolą Dawida Ogrodnika przypomina wielką postać tytułowego niewidomego pianisty. To powód, by raz jeszcze zastanowić się nad wciąż nośnym mitem artysty straceńca.

Mirosław Pęczak
19.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną