Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Nagi fakt

Recenzja książki: Joanna Mueller, "Powlekać rosnące"

materiały prasowe
Cenne studium (nie tylko) macierzyństwa.

Literatura zwykła traktować macierzyństwo, nomen omen, po macoszemu – niemal wyłącznie jako dar, błogosławieństwo. Trudy samej ciąży ustępują często trudom wychowawczym. Poetka Joanna Mueller w prozatorskim zbiorze „Powlekać rosnące” odbrązawia to doświadczenie i opisuje je z detalami, przełamując „tabu brzemienności”. Tytułowe „rosnące” coś – co dojrzewa w ciele kobiety i co Mueller usiłuje dookreślić – zadziwia, ogranicza, uwrażliwia, wchodzi nieoczekiwanie między dwoje ludzi: „Ktoś nowy przepycha się obok. Przebija ich bezcielesność. Wielokrotnieje. Twarzą. Płcią. Zdrowym płaczem. I chorym kształtem”. Ów niepozorny „nagi fakt” – coś, jeszcze nie dziecko – odmienia życie, zanim pojawi się na świecie.

Ale „Powlekać rosnące” to poza wszystkim zróżnicowany zbiór esejów (lub raczej – szkiców). Rozważania (m.in. o literaturze, sztuce, feminizmie) mieszają się u Mueller z tym, co prywatne – autorefleksją, zapisem snów, przemian i wspomnień. Jej proza jest tak samo eksperymentalna jak poezja i podobnie sprowadza się nie do innowacyjności, ale naddania znaczeń tym zdarzeniom, które – jak ciąża – uchodzą za naturalne, oczywiste, uniwersalne. Poetka każde doświadczenie potrafi twórczo wyzyskać, a w konsekwencji (częściowo) oswoić, uczynić je własnym, osobnym. „Powlekać rosnące” to cenne studium (nie tylko) macierzyństwa.

 

Joanna Mueller, Powlekać rosnące, Biuro Literackie, Wrocław 2013, s. 280

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 4.2014 (2942) z dnia 21.01.2014; Afisz. Premiery; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Nagi fakt"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Przebudzenie na Majdanie. 10 lat temu nikt nie postawiłby hrywny na to, że dojdzie do rewolucji

Ucieczka prezydenta Wiktora Janukowycza 22 lutego 2014 r. stała się symbolem zwycięstwa ukraińskiej Rewolucji Godności. Dała także pretekst do aneksji Krymu i rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie.

Edwin Bendyk
20.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną