Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Książki

Hit z Hitlera

Recenzja książki: Timur Vermes, "On wrócił"

materiały prasowe
Satyra na niemiecką republikę medialną.

Hitler wrócił! Obudził się 30 sierpnia 2011 r. niedaleko dawnej Kancelarii Rzeszy. Jego przybrudzony mundur zalatywał benzyną. Kopiący piłkę chłopcy go nie poznali. Starsi wzięli za przebierańca. Jednak moderator jednego z telewizyjnych show zwietrzył świetny gag i zaprosił go do swego programu. Adolf co prawda tylko cytował siebie sprzed 70 lat, ale media odebrały to jako znakomitą parodię. Powieść „On wrócił” – satyra Timura Vermesa na niemiecką republikę medialną – była w Niemczech popkulturowym wydarzeniem jesieni 2012 r. I jej dobra passa się nie kończy. Jak dotąd sprzedano w samych Niemczech niemal milion egzemplarzy książki i 400 tys. audiobooków. A latem wejdzie na ekrany wersja filmowa. Prawa autorskie sprzedano do 38 krajów.

Niemieccy krytycy zachodzą w głowę, jaki jest podtekst tego oszałamiającego sukcesu, „bo przecież nie jakość literacka” – jak sarkastycznie stwierdza recenzentka „Süddeutsche Zeitung”. Czy to aby nie chęć uwolnienia się od kompleksu absolutnego zła poprzez wykręcenie podwójnego salta? Pierwszy fikołek to ustawienie Hitlera jako śmiesznego narratora, który nam tłumaczy nasz świat. A drugi to zagranie na nosie całej tej medialnej czeredzie, która robi dużo hałasu, ale nie wie, co naprawdę jest grane. A na koniec przestroga: jak takiemu dacie w telewizji okienko, to znowu spróbuje. „Nie pojawi się żaden nowy Hitler, ale będziemy wystawieni na całkiem inne formy uwiedzenia. Musimy sobie z tego zdać sprawę” – tłumaczył w wywiadach autor. Swoją drogą, ciekawe, jaki byłby nasz slapstick np. o powrocie Piłsudskiego. Albo jeszcze lepiej: Stalina! Tłumaczących nam nasz świat na kanapie u Kuby Wojewódzkiego...

 

Timur Vermes, On wrócił, tłum. Eliza Borg, WAB, Warszawa 2014, s. 400

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 9.2014 (2947) z dnia 25.02.2014; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Hit z Hitlera"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Mieli rusyfikować, a się spolonizowali. Rosyjscy kolonizatorzy na Mazowszu

W XIX w. car sprowadził na Mazowsze rosyjskich kolonistów. Mieli krzewić rodzimą kulturę i zruszczać okoliczną ludność. Zamiast tego Rosjanie sami się spolonizowali.

Violetta Wiernicka
21.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną