Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Książki

Krytyk na tle

Recenzja książki: „Już trudno. Z Andą Rottenberg rozmawia Dorota Jarecka”

materiały prasowe
O takich książkach mawiało się niegdyś, że rzucają losy człowieka na szerokie tło polityczne i historyczne.

O takich książkach mawiało się niegdyś, że rzucają losy człowieka na szerokie tło polityczne i historyczne. To jednak nie powieść, a na szerokie tło rzuca się osobiście i dobrowolnie (choć z wydatną pomocą rozmawiającej z nią Doroty Jareckiej) Anda Rottenberg. Śledzimy więc losy najbardziej chyba wpływowej postaci polskiej sztuki ostatnich dekad, od czasów studiów, przez nabierającą przyspieszenia zawodową karierę, po ostatnie lata działań w roli wolnego strzelca. Rozmawiają ze sobą dwie historyczki sztuki, więc dominują wątki profesjonalne: opinie o środowisku i jego częściach składowych, przypomnienia poszczególnych artystów i wydarzeń artystycznych – niekiedy fascynujących, jak słynne wystawy w Zachęcie, które przyczyniły się do dymisji Rottenberg z funkcji dyrektora tej placówki. Są tu też kulisy powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy głośnej berlińskiej wystawy „Obok”. A wszystko to przefiltrowane oczywiście przez silną osobowość głównej bohaterki.

Wydaje się, że te fragmenty książki mogą najbardziej zainteresować tych, którzy ze sztuką współczesną są za pan brat i dobrze wiedzą, kim byli Juliusz Starzyński, Włodzimierz Borowski czy Gruppa. Zwyczajnego czytelnika bardziej zajmą z pewnością te części rozmowy, które pokazują zderzenie ambitnej intelektualistki z systemem, ujawniające, jak system wciągał w swe tryby człowieka. Nie zawsze oznaczało to jakieś totalitarne osaczenie, ale po prostu potrzebę zmagania się z mało racjonalną rzeczywistością w kwestiach dnia codziennego: mieszkania, pracy, funkcjonowania rodziny. To są doskonałe wspomnienia, opowiadane bez patosu, bez potrzeby tworzenia indywidualnej mitologii, a równocześnie ujawniające prawdę o kolejnych epokach, gdzieś pomiędzy latami 60. XX w. a pierwszą dekadą XXI w. Trudno się jednak oprzeć wrażeniu, że Rottenberg dawkuje zasoby swojej pamięci i o wielu sprawach nie opowiada. Czyżby szykowała się jeszcze jedna książka?

 

Już trudno. Z Andą Rottenberg rozmawia Dorota Jarecka, Wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa 2014, s. 192

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 15.2014 (2953) z dnia 08.04.2014; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Krytyk na tle"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Prawda według filozofów

Prawda jest cechą zdania. Po prostu. Jej przeciwieństwem jest fałsz. Zdanie może być prawdziwe, fałszywe albo nie wiadomo jakie. Tylko jak to stwierdzić? Dzięki czemu mamy pewność, że o jednych zdaniach daje się powiedzieć, że są prawdziwe lub fałszywe, a o innych nie?

Magdalena Środa
04.04.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną