Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Krytyk na tle

Recenzja książki: „Już trudno. Z Andą Rottenberg rozmawia Dorota Jarecka”

materiały prasowe
O takich książkach mawiało się niegdyś, że rzucają losy człowieka na szerokie tło polityczne i historyczne.

O takich książkach mawiało się niegdyś, że rzucają losy człowieka na szerokie tło polityczne i historyczne. To jednak nie powieść, a na szerokie tło rzuca się osobiście i dobrowolnie (choć z wydatną pomocą rozmawiającej z nią Doroty Jareckiej) Anda Rottenberg. Śledzimy więc losy najbardziej chyba wpływowej postaci polskiej sztuki ostatnich dekad, od czasów studiów, przez nabierającą przyspieszenia zawodową karierę, po ostatnie lata działań w roli wolnego strzelca. Rozmawiają ze sobą dwie historyczki sztuki, więc dominują wątki profesjonalne: opinie o środowisku i jego częściach składowych, przypomnienia poszczególnych artystów i wydarzeń artystycznych – niekiedy fascynujących, jak słynne wystawy w Zachęcie, które przyczyniły się do dymisji Rottenberg z funkcji dyrektora tej placówki. Są tu też kulisy powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy głośnej berlińskiej wystawy „Obok”. A wszystko to przefiltrowane oczywiście przez silną osobowość głównej bohaterki.

Wydaje się, że te fragmenty książki mogą najbardziej zainteresować tych, którzy ze sztuką współczesną są za pan brat i dobrze wiedzą, kim byli Juliusz Starzyński, Włodzimierz Borowski czy Gruppa. Zwyczajnego czytelnika bardziej zajmą z pewnością te części rozmowy, które pokazują zderzenie ambitnej intelektualistki z systemem, ujawniające, jak system wciągał w swe tryby człowieka. Nie zawsze oznaczało to jakieś totalitarne osaczenie, ale po prostu potrzebę zmagania się z mało racjonalną rzeczywistością w kwestiach dnia codziennego: mieszkania, pracy, funkcjonowania rodziny. To są doskonałe wspomnienia, opowiadane bez patosu, bez potrzeby tworzenia indywidualnej mitologii, a równocześnie ujawniające prawdę o kolejnych epokach, gdzieś pomiędzy latami 60. XX w. a pierwszą dekadą XXI w. Trudno się jednak oprzeć wrażeniu, że Rottenberg dawkuje zasoby swojej pamięci i o wielu sprawach nie opowiada. Czyżby szykowała się jeszcze jedna książka?

 

Już trudno. Z Andą Rottenberg rozmawia Dorota Jarecka, Wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa 2014, s. 192

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 15.2014 (2953) z dnia 08.04.2014; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Krytyk na tle"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek: duet lewicy na eksport? Aż tak różowo nie jest

Grający teraz głównie na siebie i swego partnera Robert Biedroń coraz bardziej ciąży swojej formacji. I choć na lewicy mówi się o kolejnym projekcie zjednoczeniowym, stanie się to zapewne bez Biedronia i Śmiszka, którzy ponoć mają inne plany na życie.

Rafał Kalukin
17.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną