Książki

Poczwarka przełomu

Recenzja książki: Tomasz Piątek, „Magdalena”

materiały prasowe
Powieść, choć momentami zbyt wulgarna i przydługa, jest także cennym świadectwem minionego czasu, krzywym zwierciadłem, w którym warto się przejrzeć.

Oprócz szumnych obchodów oraz największego od lat kryzysu politycznego 25 rok wolności przyniósł również 17 książkę w dorobku uznanego prozaika Tomasza ­Piątka. I fabułę „Magdaleny” pisarz osadza właśnie w momencie przełomu 1989 r. Polemizuje przy tym z obrazem transformacji ustrojowej, która po „Psach” Pasikowskiego ma u nas mimikę Franza Maurera i połysk mercedesa 250D. Piątek opisuje świat chałupniczych kantorów, hoteli pełnych karaluchów czy wódki, której wypicie grozi ślepotą. Postkomunistyczna rzeczywistość w najbardziej prymitywny sposób przepoczwarzająca się na zachodnią modłę – tak wygląda wolna Polska widziana oczami głównego bohatera powieści Rafała, powracającego do Polski po 10 latach spędzonych we Francji. Przed wyjazdem działał w podziemiu. Na emigracji – terminował u polskiego barda Kaczmara, tworzącego podniosłe, patriotyczne pieśni. Ominął go zatem stan wojenny, rozkwit Solidarności czy agonia cenzury. Po wieloletniej nieobecności trudno mu się w tym wszystkim połapać. Poza tym, niczym bohater opowiadań Mrożka, Rafał zostaje wplątany w wir absurdalnych zdarzeń, których nie jest w stanie zrozumieć. Przy okazji napotyka na swej drodze galerię mniej lub bardziej skrzywionych postaci. Wreszcie, niczym Franz Maurer, w jednym z domów dziecka poznaje tytułową Magdalenę. Dziewczynę piękną i podobno zdolną, z której postanawia zrobić gwiazdę. W obskurnych i kiczowatych polskich warunkach wydaje się to możliwe.

Piątek nadaje swej opowieści wyraźne rysy absurdu i groteski, ujmując całość w mityczny cudzysłów. Bo czy polska wolność, o którą nieustannie wybuchają coraz bardziej niedorzeczne spory, nie jest w jakiejś mierze mityczna? Powieść, choć momentami zbyt wulgarna i przydługa, jest także cennym świadectwem minionego czasu, krzywym zwierciadłem, w którym warto się przejrzeć.

 

Tomasz Piątek, Magdalena, W.A.B., Warszawa 2014, s. 206

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 29.2014 (2967) z dnia 15.07.2014; Afisz. Premiery; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Poczwarka przełomu"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną