Książki

Buntownik z powodami

Recenzja książki: Gunnar Decker, „Hermann Hesse. Wędrowiec i jego cień”

materiały prasowe
Książka wciąga czytelnika i sprawia, że losy Hessego śledzi się momentami jak powieść.

Był odludkiem, a inspirował głoszących pochwałę wspólnoty hipisów. Gardził realizmem, a przecież „Wilk stepowy” to jeden z najlepszych literackich obrazów międzywojnia, świetnie dopełniający „Lunatyków” Hermanna Brocha i „Człowieka bez właściwości” Roberta Musila. W 1946 r. otrzymał Nagrodę Nobla, a ledwie dziewięć lat później jeden z czołowych ówczesnych krytyków niemieckich Karlheinz Deschner stwierdzał, że większość dzieł Hessego nie jest nawet drugorzędną literaturą (tak źle nie mówiono nawet o Sienkiewiczu!). Doskonale poznał życie, ale miłości doznawał głównie na wzór powieściowych bohaterów.

Obraz Hermanna Hessego, który wyłania się z biografii Gunnara Deckera, jest wielobarwny i pełen sprzeczności. Zawdzięczamy to nie tylko temu, że Decker opierał się na wciąż publikowanej korespondencji autora „Gry szklanych paciorków”, lecz także jego przenikliwości. Niemiecki filozof znakomicie portretuje bowiem glebę, na której rozwinął się talent Hessego, jego dorastanie w surowym, pietystycznym otoczeniu, jakby wyjętym z klasycznej „Etyki protestanckiej” Maxa Webera, a także odważnie i precyzyjnie analizuje jego dzieła. Ale przede wszystkim wciąga czytelnika i sprawia, że losy Hessego śledzi się momentami jak powieść. Trudno nie podziwiać bohatera „Wędrowca i jego cienia”, gdy jako nastolatek sprzeciwia się rodzicom, przez co trafia do domu dla obłąkanych. Trudno mu nie kibicować, gdy za wszelką cenę postanawia się poświęcić literaturze. Decker bywa zbyt emocjonalny (szczególnie gdy pisze o rodzicach Hessego), nie unika skrajnych ocen, może za często używa cytatów, zaburzając swoją opowieść, ale to z pewnością jedna z najlepszych biografii pisarzy, które ukazały się w ostatnim czasie w Polsce.

 

Gunnar Decker, Hermann Hesse. Wędrowiec i jego cień, przeł. Eliza Borg, Maria Przybyłowska, Świat Książki, Warszawa 2014, s. 728

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 34.2014 (2972) z dnia 19.08.2014; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Buntownik z powodami"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną