Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Książki

Tyłki, dragi i literatura

Recenzja książki: Gaja Grzegorzewska, „Betonowy pałac”

materiały prasowe
Świat zbudowany przez Grzegorzewską jest konsekwentny, wciągający i wręcz brudzący. O to chodziło. Ale też wychodzimy z niego z ulgą.

Betonowy pałac stoi na osiedlu, mieszka w nim Opiekun, który rządzi przy pomocy naćpanych oprychów. Osiedle jest odrębnym państwem w mieście. Kto z niego pochodzi, nie może go opuścić. Profesor próbował, ale się nie udało. Tym razem to nie znana z poprzednich powieści Julia Dobrowolska, detektywka z blizną, jest narratorką, tylko właśnie Profesor, jej przyrodni brat. W najnowszej powieści Grzegorzewska rozwinęła najbardziej ryzykowny wątek z poprzedniego, wspaniałego „Grobu”, czyli kazirodczą miłość. I napisała ryzykowną powieść (nie tak dobrą jak poprzednia), w której bohaterowie przekraczają wszelkie tabu i wchodzą w najgorsze bagno okrucieństwa. Tutaj jest tylko większe i mniejsze zło. To jest też świat najprostszych instynktów – Grzegorzewska bardzo sprawnie wchodzi w skórę faceta, którego myśli zajmują głównie cycki, tyłki, dragi, alko, no i wielka literatura, którą lubi cytować.

Zagadka kryminalna jest tłem dla samczych rywalizacji i popisów, a właściwie nieustannego mordobicia o samicę – Julię. Grzegorzewska – podobnie jak jedna z postaci, która przesuwa granice cierpienia, zadając coraz większy ból – przesuwa granice wytrzymałości, serwując coraz bardziej wymyślne perypetie swoim bohaterom. Momentami ta para, Julia i Profesor, przypomina bohaterów z kreskówki. Więcej emocji wzbudza już niejaki Ed, homoseksualista i reżyser, mający zresztą swój pierwowzór w rzeczywistości. Przesuwanie granicy tego, co dopuszczalne, ma u Grzegorzewskiej swój cel – w tej powieści chodzi nie o walkę dobra ze złem, ale o wstyd. To on sprawia, że bohaterowie są podatni na zranienia i upokorzenia. Pytanie, czy trzeba się go pozbywać? Ten świat zbudowany przez Grzegorzewską jest konsekwentny, wciągający i wręcz brudzący. O to chodziło. Ale też wychodzimy z niego z ulgą.

 

Gaja Grzegorzewska, Betonowy pałac, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2014, s. 505

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 35.2014 (2973) z dnia 26.08.2014; Afisz. Premiery; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Tyłki, dragi i literatura"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną