Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Nihilizm pozytywny

Recenzja książki: Steve Stewart-Williams, „Darwin, Bóg i sens życia”

materiały prasowe
To książka bezlitosna. Zwłaszcza dla czytelnika mającego ugruntowane przekonania co do natury świata, religii i moralności.

Gdybym zaczął od tego, że tę pozycję można postawić w jednym szeregu z bestsellerami napisanymi przez tzw. Nowych Ateistów (Dawkinsa, Hitchensa czy Harrisa), dla wielu czytelników byłaby to rekomendacja raczej zniechęcająca niż pozytywna. Jednak „Darwin, Bóg i sens życia” Nowozelandczyka Steve’a Stewarta-Williamsa nie jest kolejnym ateistycznym manifestem, lecz przystępnie napisaną rozprawką filozoficzną, która służy pokazaniu, jakie konsekwencje dla myślenia o świecie i człowieku niesie ze sobą zrozumienie idei ewolucjonizmu. Dlaczego na przykład nie daje jej się pogodzić z rozmaitymi wersjami teizmu czy deizmu, a przede wszystkim – jak w perspektywie ewolucyjnej wypadają różne teorie ludzkiej moralności i spory o obiektywne istnienie dobra i zła.

To książka bezlitosna. Zwłaszcza dla czytelnika mającego ugruntowane przekonania co do natury świata, religii i moralności. Autor, posługując się klarownym i precyzyjnym językiem, pokazuje i wyjaśnia, dlaczego teoria Darwina (w jej współczesnym wydaniu) potraktowana z całą powagą, wiedzie do konkluzji dla jednych niepokojących, a dla innych nie do zaakceptowania: „że najprawdopodobniej nie ma Boga, życia wiecznego ani nieśmiertelnej duszy, że nie ma żadnej obiektywnej moralności, a nasze cierpienie nie ma żadnego wyższego celu, że jesteśmy nic nieznaczącym atomem bezosobowego Wszechświata i nasze istnienie nie ma sensu ani celu”. Dodajmy, że – na szczęście – to niejedyne wnioski, do jakich prowadzi czytelnika Stewart-Williams. Te inne warto poznać, sięgając po książkę.

Steve Stewart-Williams, Darwin, Bóg i sens życia. Dlaczego teoria ewolucji zmienia wszystko, co (myśleliśmy, że) wiemy, Wydawnictwo CiS, Warszawa 2014, s. 416

Polityka 41.2014 (2979) z dnia 07.10.2014; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Nihilizm pozytywny"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Historia

Doktryna Monroego. To ona naznaczyła politykę zagraniczną USA. I do dziś budzi wielkie emocje

To, co powiedział 2 grudnia 1823 r. prezydent James Monroe do Kongresu, określiło politykę zagraniczną Stanów Zjednoczonych. Celem było pilnowanie interesów w obu Amerykach i odcięcie się od konfliktów, które ich nie dotyczą. Spór o to trwa do dziś.

Michał Rastaszański
28.11.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną