Książki

Duchowe rejestry

Recenzja książki: Tadeusz Sobolewski, „Pytania, które się nie kończą”

materiały prasowe
Rozmowa Tadeusza Sobolewskiego z Mają Komorowską jest niejako rewersem poprzedniej.

Wybitna aktorka Lupy i Zanussiego – i równolatka Kowalewskiego – opowiada o rolach, które gra od wielu lat: zakopanej po szyję Winnie w „Szczęśliwych dniach” Becketta i tragiczce Sarze Bernhardt, która przygotowuje się do śmierci w „Mimo wszystko”, o pracy pamięci w „Pannach z Wilka” Iwaszkiewicza. W rozmowie wielokrotnie powraca motyw starzenia się, choroby, śmierci, pogodzenia, także wierności i wiary. Wysokie duchowe rejestry sąsiadują z przyziemną codziennością, dobrze oddając charakter Komorowskiej. Jak w opowieści o napadzie w windzie. Przerażona myślą o rychłej śmierci aktorka pomyślała ze wstydem o niesprzątniętej szafie. Teraz przed każdym wyjazdem sprząta w domu, żeby jej ostatnim uczuciem nie był wstyd, że zostawiła bałagan.

Maja Komorowska, Tadeusz Sobolewski, Pytania, które się nie kończą, Mazowiecki Instytut Kultury i Czuły Barbarzyńca Press, Warszawa 2014, s. 208

Polityka 41.2014 (2979) z dnia 07.10.2014; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Duchowe rejestry"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Sport

Iga tańczy sama, pada ofiarą dzisiejszych czasów. Co się dzieje z Polką numer jeden?

Iga Świątek wciąż jest na szczycie kobiecego tenisa i polskiego sportu. Ostatnio sprawia jednak wrażenie coraz bardziej wyizolowanej, funkcjonującej według trybu ustawionego przez jej agencję menedżerską i psycholożkę.

Marcin Piątek
28.09.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną