Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Duchowe rejestry

Recenzja książki: Tadeusz Sobolewski, „Pytania, które się nie kończą”

materiały prasowe
Rozmowa Tadeusza Sobolewskiego z Mają Komorowską jest niejako rewersem poprzedniej.

Wybitna aktorka Lupy i Zanussiego – i równolatka Kowalewskiego – opowiada o rolach, które gra od wielu lat: zakopanej po szyję Winnie w „Szczęśliwych dniach” Becketta i tragiczce Sarze Bernhardt, która przygotowuje się do śmierci w „Mimo wszystko”, o pracy pamięci w „Pannach z Wilka” Iwaszkiewicza. W rozmowie wielokrotnie powraca motyw starzenia się, choroby, śmierci, pogodzenia, także wierności i wiary. Wysokie duchowe rejestry sąsiadują z przyziemną codziennością, dobrze oddając charakter Komorowskiej. Jak w opowieści o napadzie w windzie. Przerażona myślą o rychłej śmierci aktorka pomyślała ze wstydem o niesprzątniętej szafie. Teraz przed każdym wyjazdem sprząta w domu, żeby jej ostatnim uczuciem nie był wstyd, że zostawiła bałagan.

Maja Komorowska, Tadeusz Sobolewski, Pytania, które się nie kończą, Mazowiecki Instytut Kultury i Czuły Barbarzyńca Press, Warszawa 2014, s. 208

Polityka 41.2014 (2979) z dnia 07.10.2014; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Duchowe rejestry"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną