Książki

Biały wieloryb

Recenzja książki: Roberto Saviano, „Zero Zero Zero. Jak kokaina rządzi światem”

materiały prasowe
Podążamy za autorem w świat istniejący poza prawem.

Czytam nową książkę Roberta Saviano w pociągu. Już pierwsze zdanie robi duże wrażenie: „Co do kokainy, to zażywa ją ten, kto właśnie siedzi obok ciebie w pociągu i wziął, żeby się obudzić dziś rano...”. Spoglądam więc na współtowarzyszy podróży, chyba jednak nie oni. Ale autor w prologu wymienia długą listę potencjalnych biorców, by zakończyć trochę już męczącą wyliczankę podejrzeniem: „Albo po prostu osobą, która ją zażywa, jesteś ty”. Skoro autor stwierdzi w jednym z dalszych rozdziałów, że pisanie o kokainie jest jak jej używanie, to i czytelnik może się stać uzależniony.

Podążamy za autorem w świat istniejący poza prawem. Mówi o tym stary włoski boss, udzielający lekcji życia Meksykanom, Włochom, Amerykanom włoskiego pochodzenia, Albańczykom oraz członkom gwatemalskich szwadronów śmierci: „Prawa są dla tchórzy. Zasady są dla ludzi. Właśnie dlatego mamy honorowe zasady”. Które pozwalają korumpować ludzi na wysokich stanowiskach, likwidować niższych rangą oraz mordować każdego, kto zagraża „organizacji”.

Zdaniem autora kokaina to odpowiedź na najbardziej naglącą potrzebę naszej epoki – brak ograniczeń. Liczy się tylko tu i teraz. Z kokainą możesz być taki, jaki chcesz, oczywiście do czasu, „zanim rozsadzi ci serce, zanim rozmiękczy ci mózg na papkę”. Zyski z kokainy mogą przewyższać zyski z ropy naftowej. Saviano, który po opublikowaniu „Gomory” nie może się poruszać bez eskorty karabinierów, sam o sobie pisze, iż przypomina kapitana Ahaba z „Moby Dicka”. Kokaina to jego Biały Wieloryb – „Ona też jest nieuchwytna i także pruje fale wszystkich oceanów”. I jak tamten kapitan Saviano nie zamierza zrezygnować z pościgu.

 

Roberto Saviano, Zero Zero Zero. Jak kokaina rządzi światem, przeł. Joanna Kluza, wyd. Sonia Draga, Katowice 2014, s. 400

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 46.2014 (2984) z dnia 11.11.2014; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Biały wieloryb"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną