Książki

Picie na obcasach

Recenzja książki: Małgorzata Halber, „Najgorszy człowiek na świecie”

materiały prasowe
Chwilami błyskotliwa i dowcipna, przejmująca, a chwilami ociera się o tony misyjne albo ckliwe. Ale to książka ważna, bo problem „picia na obcasach” jest coraz poważniejszy.

Kobiecy alkoholizm bywał zazwyczaj samotny, skulony między kanapą a fotelem, z flaszką schowaną przed rodziną w bębnie pralki. Gdy ponad 10 lat temu pisałam o tym artykuł do POLITYKI, terapeutki odwykowe twierdziły jednak, że na horyzoncie widać już coś nowego: imprezowiczki; pijące młode profesjonalistki z wyższych klas, dobrze zarabiające, niezależne, nieobciążone rodziną. Nie było ich jeszcze dużo na oddziałach odwykowych, bo – jak tłumaczyły terapeutki – jeszcze się dopijają, a największa fala przyjdzie za kilka lat. Już przyszła. Książka „Najgorszy człowiek na świecie” jest tego dowodem. Jej autorka Małgorzata Halber, była prezenterka telewizji VIVA, dziennikarka muzyczna i blogerka, opisała w niej historię swojego nałogu i walki z nim. W tle jest obraz imprezującej warszawki, gdzie piją wszyscy, bo muszą udawać, że są kimś innym niż naprawdę.

Halber jest autoironiczna, szczera i bezwzględna wobec siebie. Z dystansem opisuje swoje upadki, gdy ją – umalowaną cieniami Diora, błyskotliwą, podróżującą do Londynu i znającą słowo „indyferentny” – zgarnia policyjna suka, nieprzytomną, wprost z asfaltu. Przejmujące są opisy pustki, która pozostaje w życiu, gdy trzeba wyeliminować z niego alkohol, a z człowieka zostaje tylko „wylinka”, „czuje, że go nie ma, że ktoś go ukradł”. To nie tylko pustka emocjonalna, ale też jak najbardziej praktyczna. Bo z kim się spotykać, skoro wszyscy piją, a na odwyku trzeba unikać pokus.

Książka Halber jest nierówna. Chwilami błyskotliwa i dowcipna, przejmująca, a chwilami ociera się o tony misyjne albo ckliwe. Ale to książka ważna, bo problem „picia na obcasach” jest coraz poważniejszy.

Małgorzata Halber, Najgorszy człowiek na świecie, Znak Literanova, Kraków 2015, s. 352

Polityka 6.2015 (2995) z dnia 03.02.2015; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Picie na obcasach"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Czy istnieją miasta idealne? Nowa Huta warunki spełnia. Warto przyjrzeć się jej bliżej

75-lecie Nowej Huty to okazja do rachunku sumienia dla urbanistów, decydentów i deweloperów. A dla nas – do refleksji, gdzie naprawdę chcielibyśmy mieszkać.

Marcin Skrzypek
09.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną