Książki

Różne odcienie noir

Recenzja książki: Etgar Keret, Asaf Gawron, „Tel Awiw Noir”

materiały prasowe
Nie wszystkie opowiadania w zbiorze trzymają poziom, ale znajdziemy tu kilka rewelacyjnych tekstów pióra twórców u nas nieznanych.

Amerykańskie wydawnictwo Akashic Books w 2004 r. opublikowało książkę „Brooklyn Noir”, antologię opowiadań poświęconych ciemnym stronom tej nowojorskiej dzielnicy. To był strzał w dziesiątkę – przez dekadę w tej serii ukazało się sporo ponad tuzin miejskich antologii, a wszystkie bazują na idei, by lokalnemu redaktorowi rodem z Hawany, Moskwy czy Nowego Orleanu pozostawić pełną swobodę doboru autorów i tekstów. Daje to ciekawe efekty, jako że termin „noir” niekoniecznie musi się odwoływać do konwencji stricte kryminalnej. Owe zbiory oferują raczej wgląd w lęki i obsesje mieszkańców miast, ale też w odmienność kulturowych tradycji. W Polsce wyszły dotąd cztery książki z cyklu. Każda jest inna: „Moskwa Noir” traktuje o przerażeniu życiem w wampirycznej metropolii, w której żyć nie sposób, „Barcelona Noir” próbuje wykpić wizerunek stolicy Katalonii jako turystycznego raju, „Meksyk Noir” mówi o latynoskim piekle językiem literackiej awangardy. Świeżo wydana antologia „Tel Awiw Noir” – jednym z jej redaktorów jest Etgar Keret – skupia się na pamięci, narodowej mitologii i poczuciu wyobcowania, ale podaje te melancholijne przykrości w akompaniamencie absurdalnego humoru.

Nie wszystkie opowiadania w zbiorze trzymają poziom, ale znajdziemy tu kilka rewelacyjnych tekstów pióra twórców u nas nieznanych, by wymienić choćby dekadencko smutną „Maseczkę do spania” Gadiego Tauba, „Do parku” Dikli Kejdar czy anarchistyczno-komiczne „Usuń historię przeglądania” Gona Ben Ariego. Tel Awiw uchodzi w Państwie Żydowskim za dumną wyspę świeckości, cywilizacji i dobrobytu – z tym akurat, jeśli wierzyć pisarzom, bywa różnie. Na pewno jednak jest miastem z duszą: swojską, ale nieco skrytą w cieniu.

Etgar Keret, Asaf Gawron (red.), Tel Awiw Noir, przekład zbiorowy, Claroscuro, Warszawa 2015, s. 316

Polityka 29.2015 (3018) z dnia 14.07.2015; Afisz. Premiery; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Różne odcienie noir"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną